Virág Emília: Boszorkányszelídítő
Írta:LetyaA Boszorkányszelídítő a Sárkánycsalogató folytatása, mely egy igazi urban fantasy. A történet itt is Budapesten (harmadik királyság) és a Hetedik Királyságban játszódik. Tehát a környezet adott. A szereplők viszont újak. Igaz, néha történik utalás az első részre, de ez csak egy plusz adalék.A folytatások mindig rizikósak. Főleg akkor, ha egy megalkotott világba szeretnénk az eseményeket továbbvinni, vagy egy új történetet belehelyezni. Ez a nagy íróknak sem mindig sikerült, hiszen a létrehozott világ adott, az olvasó már valamennyire ismeri és ha nincs újdonság benne, akkor igencsak unalmassá tud válni a történet. Erre talán a legjobb példa Arthur C. Clarke és Gentry Lee: Ráma II. regénye. Persze van ellenpélda is, az egyik személyes kedvencem, Isaac Asimov Alapítvány trilógiája. Erre a regényre viszont egy kicsit mindkettő igaz.
A történet főszereplője Adri, aki Budapesten, a körút mellet lévő mellékutcában lakik egy albérletben. Nappal a call centerben nyomja az ipart, este pedig szerelmével, Sanyival. A szürke hétköznapok jellemzőek Adri életére, aki elvan az állóvízben. Azonban a laptop újrahúzásákor, amiben Sanyi segédkezik, bekövetkezik egy változás, azaz egy furcsa lyuk, másképpen „lik”, ahogy Adri nevezi, keletkezik a padlón, amiből időnként manók másznak elő, a kincsüket keresve és követelve. De ez mind nem elég, ugyanis feltűnik a színen egy boszorkány, majd követi őt egy lidércúr, és mindeközben kiderül, hogy Sanyi sem az akinek mondja magát.
A történet kicsit lassan indul be. Pontosabban, az események egymást követik, de mégsem tud felpörögni. Nem látja az olvasó, hogy merre tart az egész, hiszen minden szereplő a saját igazát hajtogatja, kicsit vagy nagyon elferdített változatban. Ebben nincs segítségünkre az sem, hogy Adri E/1-ben beszéli el a történetet, aminek következtében az ő szemén keresztül látjuk a világot. Elképzelései néha tévesek, véleménye ennek függvényében változó és a motivációja sem mindig egyértelmű. Összehasonlítva a Sárkánycsalogatóval, kicsit olyan érzésem volt, mintha az írónő próbálná megtalálni a hangját, felvenni a történet fonalát, ami oly könnyen ment neki az előző kötetben. Azt is mondhatnám, hogy a felvezetés igen hosszúra sikeredett, hiszen a kötet 40-45%-ig tartott. Azonban ezt követően felpörög a történet és be kell vallanom, hogy nem is bírtam letenni a könyvet.
Ebben a regényben is érdekes „emberekkel” ismerkedhetünk meg, és még érdekesebb történeteket olvashatunk. Humorból sincs hiány, azonban a szarkazmus rányomja bélyegét az egészre, aminek köszönhetően sokkal sötétebb hangulatú ez a kötet, mint az előző volt. Ami nem is baj, hiszen ilyenre is szükség van. Ennek eredménye a személyesebb hangnem, az emberi megnyilvánulások és az ideál kérdése. Érdekes a személyiségfejlődés is, hiszen másokra kivetítve közvetíti Adri az olvasónak ennek végbemenetelét, és csak egyszer írja le gondolatait ezzel kapcsolatban.
Berzence, a boszorkány, egy igazi kis ferdítő, aki a valóságot egy görbe tükrön keresztül szemlélteti társaival. Ennek köszönhetően fordulatokban nincs hiány, hiszen amikor Adri (és vele együtt az olvasó) rájön egy-egy ilyen csúsztatásra, mindig változik egy kicsit a történet menete, azaz más lesz a leányzó fekvése. Sanyi pedig egy igazi tunya alak, akinek a szája nagy csak, de mikor tettekre van szükség, valahogy mindig eltűnik.
Két észrevételem azonban lenne, ami egy kicsit tompított a történeten. Két félmondatról van szó, aminek következtében nem ért meglepetésként a fordulat a regényben. Igaz, hogy az írónő megpróbálta ezeket elrejteni a szövegben, azonban nekem mégis feltűntek. Azt, hogy mi volt ez a két félmondat, nem írnám le itt, mert lehet, hogy mások elsiklanak felette és nem szeretném ebben az esetben lelőni a poént.
Ennek ellenére azonban a második fele a regénynek izgalmas volt. Attól, hogy sejtettem, hogy mi fog történni, az apró mozzanatok hordoztak annyi érdekességet, hogy ne tudjam letenni a könyvet. Persze megpróbáltam, és hajtogattam magamba, hogy csak még egy fejezet és aztán alvás...a többit pedig majd holnap a reggeli kávézás közben. Nem jött össze, aminek a másnap látta kárát, hiszen vékony szemekkel mentem dolgozni.
Nem vagyok egy fantasy rajongó, de Virág Emília történetei mindig be tudnak rántani ebbe a világba. A budapesti eseményeknél úgy éreztem, mintha én is ott lennék, a Hetedik Királyságba pedig visszatérő vendégként léptem be. A történet egy részét a Tűzoltó utcában képzeltem el, annak ellenére, hogy bármelyik másik budapesti környéken játszódhatna. Így sokkal közelebb éreztem az egészet, mintha a szomszédban játszódna.
A vége pedig megérdemel hideget és meleget is egyaránt. Hideget, mert nem akart az olvasónak csalódást okozni, azért olyan eszközhöz nyúlt, ami súrolta a lányregény kategóriát. Meleget pedig azért, mert mindennek ellenére sikerült kihoznia belőle a legjobbat. Ilyenkor azért eszembe jut, hogy ez a történet is, mint az előző, tartalmaz népmesei elemeket, így miért ne történnének olyasmik is benne, amit a meséktől is elvárunk?
Az egészet nézve, azt mondhatom, hogy nem csalódtam, sőt, jól szórakoztam. A kezdeti nehézkes indulást jócskán kárpótolta a regény második fele. Valamint felvetődött bennem, hogy ha lesz folytatás, vajon miről fog szólni. Eljátszottam a gondolattal, hogy a két regény szereplőit egy közös történetben össze lehetne hozni, hogy mindannyian a Hetedik Királyság megmentésén fáradozzanak, melyet a pusztulás veszélye fenyeget. :) Remélem, hogy lesz harmadik rész is, hiszen Virág Emília elszabadult fantasyje beszippantott.
Forrás: www.letya.hu
Megjelenés: 2016-09-19
méret: 208 mm x 148 mm
Megjelenés: 2016-04-11
méret: 207 mm x 148 mm x 26 mm