Sylvain Neuvel: Alvó óriások

Írta:Letya
Mindig izgalmas egy új szerző könyvét kézbe venni, főleg akkor, amikor a borítón az virít, hogy „2016 legnépszerűbb sci-fi debütálása”.

Az olvasó valami újra számít, valami izgalmasra, ami más, mint az eddig megszokott. Aztán persze lehet, hogy az új irány nem jön be, mert túl újhullámos, de ez benne van a pakliban.

 

Kíváncsian és nagy lelkesedéssel vetettem bele magam Sylvain regényébe. Rögtön az elején szembesültem azzal, hogy valamiféle dokumentumregényféleséggel van dolgom, ami a szerkezetét illeti. Kezdő íróknak azt szokták javasolni, hogy kerüljék ezt a szerkezetet, mert nem biztos, hogy meg tudnak birkózni a feladattal. Nos, Neuvelnek nem sikerült, akárcsak sok minden más ebben a kötetben.

 

A történet lényege: az Aktákból megismerhetjük, hogy a 11 éves Rose Franklin egyik nap az új bicikliével egy szoba méretű gödörbe esik, ahol egy szobor keze fekszik, ami 6,9 méter hosszú. A leletet a katonaság veszi magához és az kezdi kivizsgálni a kéz eredetét. Majd jön egy nagy ugrás az időben és ismét Rose Franklin kerül a figyelem középpontjába, mint az Enrico Fermi Intézet vezető kutatója, akinek felajánlják a projekt vezetését, miután a hadseregnek beletört a bicskája. A további aktákból kiderül, hogy miként szervezik be az új embereket a projektbe és milyen módszerrel kezdik el felkutatni a többi testrészt. A folytatás már spoileres, így azt mellőzöm. Akit érdekel, az olvassa el a könyvet.

 

Neuvel írástechnikája hagy némi kívánnivalót maga után. A dokumentumregény szerkezetnek köszönhetően személytelenné válik az egész történet és nem jön át a szövegen az egyes szereplők személyisége. Még egy közepes írónál is felfedezhetünk némi eltérést az egyes szereplők viselkedésében. Itt csak a nevek és a foglalkozások tesznek érezhető különbséget a párbeszédek alanyai között. Mindez nem fájt volna annyira, ha egy jó, elgondolkodtató történetet kapok cserébe. De nem kaptam. :(

 

Legjobban talán az zavar, hogy a regényt, mint sci-fit próbálják jellemezni és eladni, amint az látható a borítón is. Ez minden, de nem sci-fi. A tudományos fantasztikumból csak éppen a tudomány hiányzik. Pontosabban Neuvel megpróbál valami maszlagot becsempészni, de egy általános iskolás, aki figyelt fizikaórán, az is kiszúrja a hibákat és elmegy a kedve az egésztől.

 

Bosszant, mert ha valaki sci-fi írására adja a fejét, akkor legyen már annyi tartás benne, hogy fogja magát és utánajár a tudományos dolgoknak, hogy azokat hitelesen közvetítse, ezzel is megtisztelve az olvasót. De nem, Neuvel nem járt a dolgok után. Fogta azt, ami megmaradt neki az átaludt fizikaórák alatt beszivárgott tudásködből és úgy vetette papírra, mintha azok tudományos tények lennének. De hogy ne beszéljek csak úgy bele a nagyvilágba, hozok egy pár példát.

Maghasadás

Neuvelnek fogalma sincs az atomenergiáról. Azt hiszi, hogy az atomerőművekben az atomenergia termeli a villamos energiát. Téves! Az atomerőmű nem más, mint egy speciális hőerőmű, ahol a tüzelőanyagot a maghasadással nyert hő biztosítja. Tehát nem közvetlenül az atomenergia alakul át elektromos energiává! Ezen tudásanyag megszerzéséhez pedig nem kell sok könyvet elolvasni, elég csak ellátogatni a Wikipédiára az alapok megismeréséhez. Amikor egy író erre sem veszi a fáradságot, akkor hogy várja el az olvasóitól, hogy azok időt szánjanak az irományára?

 

A másik hiba, amin fennakadtam, igaz nem annyira mint az előzőn, az a nyolcas számrendszer. Ennek egy kicsit legalább utánajárt az író, de nem eléggé. A kutatások arra jutottak, hogy mi emberek azért használjuk a tízes számrendszert, mert tíz ujjunk van. Feltehetően, ha csak nyolc lenne, akkor a nyolcas számrendszer honosodott volna meg. No mármost, ha feltételezzük, hogy az idegenek nyolcas számrendszert használtak, akkor nagy valószínűséggel a vezérlést biztosító kézpántok is négy ujjasok lettek volna, ami már az elején feltűnt volna a kutatóknak. Miért építenénk mi emberek egy hatujjas virtuális kesztyűt, ha csak öt ujjunk van?!

 

A többi „tudományos” csomagolásba bújtatott fejtegetés még elmismásolható, de semmi esetre sem hiteles. Nem szeretnék megsérteni senkit, de a Marvel és a DC képregényekben is több a tudomány, mint Neuvel ezen regényében.

Óriás robot

A történet egysíkú és unalmas. Az ötlettelenségét állandó csavarokkal próbálja elrejteni, megjegyzem sikertelenül. Akárcsak az ókori görög mitológia belerángatása a történetbe, következetlenül. Ilyenkor gondolkodom el azon, hogy milyen mérőszámok alapján döntik el, hogy egyes kötetek az év legnépszerűbb debütálásai? Mert nem mindegy, hogy az akciós, 0.99$-os Amazon letöltéseket veszik alapul, vagy a normál áras eladásokat. Vagy esetleg van valami súlyozás?

 

Sajnálom azokat az olvasókat, és elnézést is kérek tőlük, akik ezzel a kötettel szerettek volna megismerkedni a zsánerrel. A sci-fi nem ilyen! Ez egy „zs” kategóriás hulladék, amit nem sorolnék a zsánerbe. De mint tudjuk, amiben már van egy robot, vagy esetleg felbukkan egy idegen faj, vagy arra utalás történik, akkor rögtön rányomják a sci-fi besorolást. Ami sajnálatos, mert nagyon sok olyan regény kerül így a zsánerbe, aminek semmi keresnivalója sem lenne ott.

 

Írnék még lehúzó dolgokat a regényről, de attól tartok, hogy a közösség tagjai esetleg személyes sértésnek vennék. Biztos vannak olyan olvasók, akik a zsáner elismert ismerői és nekik tetszett a könyv. A kérdést hozzájuk intézném: mi késztetett benneteket arra, hogy 4 vagy 5 csillagot adjatok a regényre? Annyira egyedi volt szerintetek a történet, hogy a tudományosnak nevezett hablatyon simán át lehet lépni?

 

A lényeg azonban csak most következik! A kötet mindössze csak bevezetés volt, a Themis Akták első része. Igen! Lesz folytatás. Hát nem hihetetlen?! Már alig várom! (Érezzétek a szarkazmust! ;) )

 

FORRÁS: Letya.hu


vásárlás ►tovább ►
ISBN: 9789634191605
Megjelenés: 2016-10-04
méret: 210 mm x 140 mm x 12 mm

Sylvain Neuvel

Tovább
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2018-09-20 16:35:34

Ne sajnáld, ha rágja, ha tépi, épp olvasni tanul

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább

2016 legnépszerűbb sci-fi debütálása, amiből csak a sci(ence) hiányzik. Ami pedig megmarad, az egy gyenge fi(ction).