Per Olov Enquist: Példázatok könyve – Szerelmes regény

Írta:Palczer-Aschenbrenner Eti
Kezdjük a borítóval. A mohával benőtt női szobor szerintem tökéletes választás. Titokzatos, izgalmas, vonzza a tekintetet. Emellett a kötet elég kicsi ahhoz, hogy egy utazásra elvigye az ember, a fülszövege is érdekfeszítőnek tűnik. Minden amellett szólt, hogy beszerezzem és elolvassam.

Néhány szó a szerzőről. Per Olov Enquist az egyik legismertebb svéd író, számtalan regény és több dráma szerzője. Vallásos közegben nőtt fel, édesanyja egyedül nevelte, mert édesapja csecsemőkorában meghalt. Fiatalkorában atletizált, de az olimpiára végül mint sportriporter jutott csak ki. Középpontba került alkoholproblémái miatt, de szerencsére túljutott életének ezen a sötét szakaszán. Díjai közül kiemelném a Budapest-nagydíjat, melyet 2011-ben kapott, akkor a hazai közönség is találkozhatott vele személyesen.  

A fentiek fényében talán nem is meglepő a címválasztás, Példázatok könyve. A vallás és Isten kérdése, illetve a túlvilág és a feltámadás központi témája a kötetnek. Na meg persze a szerelem is, lásd alcím (Szerelmes regény). Ez a kettő dolog keveredik a regény lapjain, az útkeresés, a bizonytalanság, a megmagyarázhatatlanság. Mert nem tudjuk, van-e Isten? De igazából azt sem tudjuk, mi valójában a szerelem. A szerző szerint az élet folyamatos értelem keresés. Az utolsó leheletig. Vagy még azon is túl, ha van azon is túl egyáltalán…

Körülbelül ilyen a hangulata a kötetnek, folyamatos töprengés, fejtegetés, búcsúzkodás a földi élettől. Számolgatás, mennyi lehet még, és vajon hogy van vége. Az Istenkeresés adja a keretet, melynek a közepében egy nagyon erős kép áll, egy megváltáshoz hasonlító érzés, az első szerelmi együttlét. Ráadásul egy olyan élmény, amelyet a szerző soha, senkinek sem mondhat el, mert megígérte. És ahogy lenni szokott, nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek szituáció állt elő, és Per Olov Enquist elkalauzol minket a legmélyebb bugyrokba. Itt nincs mellébeszélés, köntörfalazás, premier plánba kapjuk az érzéseit, gondolatait. Nem szégyenlősködik, nem kertel. Emberinek, esendőnek mutatja meg mindkettőjüket. Nem misztifikál, így lesz igazán hiteles.

A történetben az a csavar, hogy a fiú akkor 15 éves volt, a nő pedig 51. Tekintélyes különbség, mégis kihat mindkettőjük életére, maradandó nyomokat hagyva bennük. Bár tökéletes titoktartást kell megfogadnia a fiúnak, egyszer mégis véget ér a tilalom, szerencsére. Így mi is részesei lehetünk ennek a különleges, nyári élménynek.

Először 2011-ben, Egy másik élet címmel adott ki Enquist életrajzi művet. Abban alkoholizmusáról, és harmadik személyben önmagáról vall. A Példázatok könyve mintegy „javított kiadása” ennek a kötetnek, kiegészítése, a hiányzó puzzle-darabok beillesztése és a teljes kép megmutatása a nagyvilágnak.  Az Enquistre jellemző meghökkentő, nyers modorban.

Ajánlom mindenkinek, aki egy igazán mély történetre vágyik, valamire, amivel sokáig el lehet bíbelődni. Nem adja könnyen magát, de megér minden percet.

 

PAE


vásárlás ►tovább ►
ISBN: 9789631434392
Megjelenés: 2017-10-25
méret: 123 mm x 184 mm
tovább ►
ISBN: 9789630791441
Megjelenés: 2011-04-15
méret: 185 mm x 110 mm

Per Olov ENQUIST

Tovább
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
MINDENNAPI
2020-03-30 08:20:39

15. nap otthon – Medgyes Péter - Varga Koritár Pál: Diplomaták mesélik

Tovább

Folyamatos töprengés, fejtegetés, búcsúzkodás a földi élettől.