Jessica Day George: Éjféli bál

Írta:Caledonia Valley
Ma az Éjféli bál című regényről hoztam értékelést, amit még 2014-ben olvastam először, s most, egy kihívásnak köszönhetően, újra levettem a polcomról. A történet már évekkel ezelőtt is a szívembe lopta magát, azonban a feldolgozás részletei már a feledés homályába merültek. A Moly.hu oldalon a Minden, ami tánc...! nevet viselő kihívás kiválasztott könyveként került most sor az újraolvasásra, és ennek köszönhetően újra átélhettem Rózsa és Galen kalandjait.

Röviden a történetről: 

Galen, az ifjú katona az országát sújtó háború után hazafelé tart soha nem látott rokonaihoz, hogy új életet kezdjen. A Sors úgy hozza, hogy az országúton egy idős asszonyba botlik, akivel megosztja ételét (klasszikus mesealap). Az öregasszony hálából a fiúnak adja láthatatlanná tévő köpenyét, valamint két különleges erővel bíró fonalat – egy fehéret és egy feketét. Galen akkor még nem is sejti, hogy az asszony zavarodottnak tűnő szavai mögött sokkal több rejtőzik, mint azt előre gondolta volna.

 

„Az egyik láncol, a másik oltalmaz. 

A fekete olyan, mint a vas, a fehér mint a vízen úszó hattyú.”

 

Galen rátalál rokonaira, s természetesen mesébe illő fordulattal kiderül, hogy nagybátyja az elhunyt királynő kertjének főkertésze, így a fiú segédkertésznek áll, s első munkanapján szerencsétlen körülmények között találkozik a legidősebb hercegnővel. Rózsa hercegnő e találkozást követően megbetegedik, s tizenegy testvérével sorsuk még rosszabbra fordul, mint annak előtte. 

A király lányai – nem törődve a betegséggel – minden harmadik éjjelen, majd később minden éjjelen elhasználják a frissen készült topánkáikat, ami arra enged következtetni, hogy egész éjjel táncolnak. 

Senki sem tudja, hová tűnnek a hercegnők, és a rejtély felderítésére hívott hercegek sem járnak sikerrel. Egy ember azonban tudja, mi állhat a háttérben, ez pedig nem más, mint az öreg Walter, Galen nagybátyjának egyik alkalmazottja. 

Mindeközben az ország a háborúban elszenvedett bajokat gyötri, elszegényedett, és Galen elhatározza, hogy megmenti szerelmét az őt sújtó átok alól...

 

A regény egy klasszikus tündérmese, bájos hercegnők, okos katonából lett segédkertész, romantikus szerelem, titok, sötétség, viadal... ez mind együtt jellemzi az Éjféli bált.

 

Jessica Day George könyve A széttáncolt cipellők avagy a Tizenkét táncoló hercegnő című mese adaptációja. Maga az eredeti mese az egyik kedvenceim közé tartozik már pici koromtól fogva, így nem volt kérdéses a regény megjelenéskor történő megvásárlása.

 

Az írónő kibővítette az alaptörténetet, és felruházta regényét saját szereplőkkel, egy háborúban álló országgal, ami a történetünk idején pontosan e harcokból fakadó terheket nyögi, egyszóval egy szépen felépített, kerek történetet kapunk.

 

A két főszereplő, Galen – a katonából lett segédkertész – és Rózsa hercegnő okos, szerethető karakterek, akiknek sorsáért lélegzetvisszafojtva izgulhatunk olvasás közben. Mivel a regény nyúlfarknyi, sajnos nincs időnk mélyebben megismerkedni minden szereplővel, mindezek ellenére azonban az írónő igyekezett minden lánynak saját kis történetet alkotni, és érdekes információkkal ellátni az olvasót.

 

A Kőbezárt király egy olyan ellenség, amilyen egy tipikus mese antihősének lennie kell. Kellőképpen gonosz, karizmatikus, agyafúrt és ármányos. Mondatai és megjelenései elérik, hogy az ember hátán végigkússzon a hideg...

 

A mellékszereplőkre sem igen lehet panasz, Galen családja, a király, a Kőbezárt király fiai mind-mind pontosan akkor jelennek még, és annyi szerephez jutnak, amennyihez kell.

 

A regény újraolvasása közben lassan kezdtek az emlékeim is felderengni, és egy-egy fordulat hatására felcsillant a szemem: tudtam, mi fog következni, ám a regény még így is okozott meglepetéseket. Ennyi év távlatából is el kell, hogy mondjam, hogy újra elvarázsolt és magába szippantott, egy olyan mesebeli világba, ahol szívesen élném mindennapjaimat...

 

Ajánlom ezt a kötetet minden fiatalnak, és minden tündérmesét kedvelő felnőttnek. 

Garantáltan nem fog csalódást okozni! 

 

 

Idézetek:

A Kőbezárt király maga is ember volt egykor…”

 

Hajszálpontosan hatlábnyi távolságra tudott köpni, úgy káromkodott, mint a legdörzsöltebb őrmesterek, és a saját nyelvükön tudta sértegetni az analúziaiakat. Az apja nagyon büszke volt rá.”

 

Egyedül a halál szabadíthat meg egy lelket az Éjféli Báltól…”

 

…a széttáncolt cipők titkát senki sem fejtette meg.”

 

– Interdiktum? – kérdezte végül, mikor magához tért. – Úgy érted…

– Igen – suttogta Ulrike. – Nincs mise. Nincs házasságkötés, nincs temetés, nincs keresztelő. Senkinek.”

 

A fiatalember karja izmos volt, és még az öltöny ujján át is érződött testének melege. Rózsa legszívesebben úgy kapaszkodott volna belé, mint fuldokló a megmentőjébe.”

 

A Kőbezárt király. Rózsa és testvérei a Kőbezárt király foglyai voltak.”

 

– Szabad egy táncra? – kérdezte. A puha pázsitra vezette Rózsát, és ott keringőztek, míg le nem ment a nap, és meg nem jelentek az első csillagok az éjszakai égbolton.”

 

Történet: 5 cipellő

Szereplők: 5 cipellő

Borító: 5 cipellő


vásárlás ►tovább ►
ISBN: 9789632455211
Megjelenés: 2011-06-01
méret: 204 mm x 136 mm
tovább ►
ISBN: 9789632454245
Megjelenés: 2011-06-01
méret: 204 mm x 136 mm
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
HÍREK
2020-03-30 16:52:08

Sorsfordító történetek – Novellaíró pályázat

Tovább

A regény egy klasszikus tündérmese, bájos hercegnők, okos katonából lett segédkertész, romantikus szerelem, titok, sötétség, viadal... ez mind együtt jellemzi az Éjféli bált.