Jay Asher: What ​Light – Micsoda fény!

Írta:Caledonia Valley
Jay Asher könyvébe, a Micsoda fény! címet viselő kötetbe még tavaly novemberben szerettem bele, majd december 6-án – amikor a kezembe került – újra szerelembe estem. Azonban ha mindez nem volna elég, most, olvasás után azt kell, hogy mondjam, harmadszor is szerelembe estem, s azt hiszem, ez az állapot örökké fog tartani!

 

A kötetre először a gyönyörű borítója miatt figyeltem fel. Kék, havas táj, világítás, Karácsony, romantika. Ez mind nekem való, hát még ha így összegyűltek. A fülszöveg elolvasása csak ez után következett, de én már akkor tudtam, bármiről is szól, a polcomon akarom tudni! Szerencsére a fülszöveg rendkívül kecsegtetően hangzott, így két legyet ütöttem egy csapásra egy gyönyörű borító és egy várhatóan nagyszerű történet formájában.

A kötettel december elején párom lepett meg az évfordulónk alkalmából, s bár már akkor szerettem volna rávetni magam, sosem tudom időben elolvasni azt, amit nagyon szeretnék. Ezen hibámmal sürgősen kezdenem kell valamit.

A kötet borítójáról az alábbi posztomban írtam részletesen.

 

„A farmház fölött félhold ragyog.”

 

Történetünk női főhőse, Sierra Coloradóban él a szüleivel egy fenyőfafarmon. A család egész évben fenyőfákat gondoz, hogy aztán Karácsony előtt egy hónappal Kaliforniába utazzanak és az ott létrehozott saját fenyővásárukon eladják azokat.

Sierrát egy iskolai jelenet során ismerhetjük meg két barátnőjével Rachellel és Elizabethel együtt, akik végtelenül szomorúak, amiért le kell mondaniuk barátnőjük társaságáról.

A fenyőfarm Coloradóban rendkívül jövedelmező, ám az utazások alatt termelt bevétel – a kezdeti sikerekhez képest –az utóbbi években sajnos veszteséget mutat, így egyáltalán nem biztos, hogy a család jövőre is visszatér. Sierra éppen ezért nehéz szívvel vág neki az útnak, hiszen amióta az eszét tudja, ez az ő élete.

Iskola után fenyőket gondoz, majd leutazik egy másik városba, hogy a családi piacon lássa, melyik fenyő kinek az otthonában emeli majd az ünnep fényét.

A lány azonban Kaliforniában sincs egyedül, hiszen legjobb barátnője Heather lenn él. A lány egy Devon nevű fiúval jár, akit Karácsony után el akar hagyni annak idegesítő természete miatt, de addig is, felveti az ötletet, mi lenne, ha Sierra találna magának egy fiút, és neki a négyes randik során sokkal elviselhetőbb lenne a barátjával töltött idő... Sierra azonban egyáltalán nem akar sem egy rövid, egy hónapos kapcsolatot, sem egy olyan fiút, akibe ha valóban beleszeret, a távozáskor összetöri a szívét.

 

„– Esküszöm, félig rajta tartom a szemem a potenciális karácsonyi Rómeómon, de most vissza kell mennem dolgozni.”

 

Pechére azonban az egyik nap felbukkan az életében Caleb, a barna, göndör fürtjeivel és az édes gödröcskéivel a mosolygós arcán, és a lány teljesen elolvad. Talán mégsem olyan rossz ötlet ez a karácsonyi love story? Heather vészvillogói azonban azonnal bekapcsolnak, amint meghallja, hogy kiről van szó.

 

Figyelem! Spoiler következik!

Calebről rengeteg pletyka terjeng a városban, és az emberek azt híresztelik, hogy késsel támadt a húgára, aki azóta az apjánál él Nevadában, ugyanis a szülei még jóval az eset előtt elváltak.

Spoiler vége!

 

A Sierra által megismert fiú azonban kedves, segítőkész, ártatlan, végtelen magány és szomorúság olvasható ki minden egyes rezdüléséből. Sierra nem tudja elhinni, hogy ennek a fiúnak ilyen sötét múltja lenne, s miután megtudja, hogy a fiú a saját borravalójából megtakarított pénzen karácsonyfákat vesz azon családok számára, akik nem engedhetik azt meg maguknak, minden kétsége elillan.

Természetesen a ki nem mondott szavak és a múlt árnyai ott lebegnek a fejük felett, ám Caleb megbízik a lányban és a teljes bizalmába avatja Sierrát, aki először ledöbben a tényeken, majd úgy dönt, ad egy esélyt ennek a jólelkű srácnak, akin egyáltalán nem mutatkoznak erőszakos viselkedés nyomai.

Caleb és Sierra egyre közelebb kerül egymáshoz, ám az idő, amit együtt tölthetnek, igencsak rövid, hiszen Karácsony másnapján a lánynak haza kell utaznia, és nem tudni, hogy lesz-e következő év.

 

Ahogy haladunk előre a történetben, úgy derül fény a legapróbb részletekre is, és minden mozaikdarabka szépen a helyére kerül. Természetesen a pletykák miatt először mindenki ellenzi főhőseink kapcsolatát, Heather pedig félti a barátnőjét, de úgy dönt, ad Calebnek egy esélyt.

 

„– Ülj le közénk, fenyőfiú!”

 

Sierra szülei attól félnek, hogy a lány szíve összetörik, hiszen haza kell menniük, s bár ők ketten is pont ugyanígy ismerkedtek meg, és a kapcsolatuk kiállta az idő próbáját, természetesen féltik egyetlen gyermeküket. Az állóvizet azonban a fenyőpiacon dolgozó kisegítő fiú, Andrew kavarja fel, aki már két éve legyeskedik Sierra körül, annak ellenére, hogy a lány többször is elutasította közeledését. Merő féltékenységből Andrew beszél Sierra apjának Caleb sötét múltjáról, aki ezek után nem akarja a lánya közelében tudni a fiút.

Ezen a ponton a szülők – bár természetes, hogy féltik a lányukat – ellenségekké válnak, nemcsak Sierra, de az olvasó szemében is, ám szerencsére hamar megjön az eszük, és tanúi lehetnek egy igaz szerelem lassú, ámde gyönyörű kibontakozásának.

 

„Oldalba bök, és továbbra sem veszi el a gyertyát az orrom alól. Ismét mélyen belélegzem az illatot. Majd kinyitom a szemem, és Caleb arcába nézek. Olyan közel érzem most magamhoz. A hangom egészen halk, szinte már suttogok: 

– Áruld el, mi ez. Tetszik. 

Melegen mosolyog. 

– Van benne egy kis menta meg egy kis fenyő is. És szerintem egy kis csoki is. – Az üvegen az a felirat áll arany betűkkel, hogy „Nagyon különleges karácsony”. Visszateszi a kupakot a tetejére. – Te jutsz róla eszembe. 

Megnedvesítem az ajkam. 

– Szeretnéd, ha megvenném neked? 

– Elég durva a cucc – mormolja. Az arcunk csak pár centire van egymástól. – Azt hiszem, teljesen bekattannék, ha ezt szagolnám otthon a szobámban.”

 

Sierra

Okos, értelmes fiatal lány, aki két lábbal a földön jár. Bár vannak barátai (sok) és volt pár rendkívül rövid kapcsolata is, mégis egy visszahúzódóbb, becsületes lánynak ismertem meg, aki elégedett az életével. Imádja a fenyőfarmot és ezt az életmódot, ahogy a Karácsonyt, a szüleit és a barátait is. Hűséges és megfontolt, és józan ítélőképességgel rendelkezik. Nem dönt első pillantás alapján, és próbál mindig a felszín mögé nézni. Szerelméért foggal-körömmel, igazi tigrisként harcol.

Egy erős és aranyos főhősnő, akire a legváratlanabb helyen bukkan rá az igaz szerelem. Nem fél a munkától sem, szinte mindig talpon van, és még a tanulásra is figyel. A kötet elején megtudjuk, hogy nem akar igazán komoly kapcsolatot, hiszen a fiúk legtöbbször összetörik a lányok szívét, és ő nem akar egyetlen ilyen fiúra sem elvesztegetni egyetlen percet sem, ám Calebnek hála rájön, hogy nem minden fiú egyforma.

Azt hiszem, személyében az egyik legaranyosabb főhősnőt alkotta meg Jay Asher.

 

„– Sierra, karácsonyi szezon van! Tegyél magyalt a feje fölé és csókold már meg végre!”

 

Caleb

Egy végtelenül magányos srác, akit múltjának sötét démonai üldöznek. Aranyos, helyes, okos és segítőkész, aki sokat jótékonykodik, s noha eleinte az olvasónak úgy tűnhet, hogy ezt a lelkiismeret furdalása miatt csinálja, ez nem teljesen igaz. Természetesen igyekszik valahogy jóvátenni a bűnt, amit elkövetett, jóvá tenni a múlt hibáit, de nem csak ez mozgatja a fiút.

Egy nemes jellem, aki a rengeteg pletyka és rossz szándék ellenére sem ártana senkinek sem, és igyekszik helyt állni az élet viharában.

Visszahúzódó, a múltbeli hibája miatt pedig nem sok barátja van, de azok kitartanak mellette tűzön-vízen át. Családjának szétszakadásárt önmagát hibáztatja, s noha testvére már régen megbocsátott neki, ő még mindig marcangolja önmagát. Sierra a fény megjelenése az életében, aki miatt képes megnyílni és hinni, s akinek köszönhetően kilép a fényre és elindul a gyógyulás útján.

Egy olyan romantikus és törődő fiú, akiből nem sok van a 21. században, s aki a távkapcsolatra is csak pozitívummal tud nézni.

Önmarcangolása miatt majdnem elveszíti élete szerelmét, de végül mindig belátja, ha tévedett. Játékos és gyermeki, aki a legapróbb dolgoknak is örülni tud.

Egyetlen hibája a szememben a hit, a kapaszkodás Istenbe, ami szerencsére nem jelenik meg túl erősen a lapokon, és természetesen semmi baj sincs azzal, ha valaki hívő, de ateista ember lévén nem nagyon tudom hova tenni ezt a fajta elköteleződést. A könyv végén a templomi jelenet, az éjféli Szentmise azonban gyönyörűen leírt, élethű, mintha az ember maga is ott lenne a fagerendás templomban, s még bennem is megindított valamit...

Caleb sokat szenvedett, méltán kiérdemelte és megérdemli a szeretetet, a törődést, és azt, hogy ezek után szinte csak jót kapjon az élettől, annak nehézségei ellenére is!

Imádom!

 

„– Sőt, szerintem nem csak a hátralevő napokat érdemeltük ki, hanem még pár hosszú évet is – jegyzem meg. – Caleb pedig már annyit szenvedett, hogy ő élete végéig kiérdemelte a boldogságot.”

 

A Micsoda fény! egy csodálatos, szívet melengető és rendkívül romantikus karácsonyi történet, amit minden Karácsony és romantika rajongónak el kell olvasnia! Két fiatal szívszorítóan gyönyörű szerelme, akik már egészen fiatalon megtalálják a lelki társukat! A történet természetesen boldog véget ér, s noha féltem a befejezéstől, azt kell mondjam, tökéletes lett és könnyen továbbgondolható.

Én hiszem, hogy Sierra és Caleb örökké együtt maradnak, ahogyan a lány szülei is, és a kapcsolatuk minden akadályt legyőz!

Sokak számára ez a kötet lehetséges, hogy nem több egy könnyed love storynál, és egy tucatregénynél, sőt láttam olyan értékelést is, aki kifejezetten unalmasnak találta. Nincs igazuk!

Jay Asher egy csodát alkotott, és a legjobb résznél hagyta abba, a szerelmespár jövőjének továbbgondolását az olvasóra bízva!

Ez a könyv azoknak szól, akik hisznek az igaz szerelemben, akik nem váltogatják havonta a partnereiket, és nem zárják be a könyvet a valódi érzelmek láttán. Mindazoknak, akik képesek hinni a csodában és az igaz szerelem létezésében, az ifjúság tisztaságában és egy jobb világ reményében.

A kötet ezernyi érzelmet csalogat elő az emberből olvasás közben, és tökéletes karácsonyi hangulatot varázsol. 

A Micsoda fény! egy karácsonyi csoda, fehér, mint a hó, rózsaszín, mint az ártatlan álmok, zöld, mint a fenyők, kék, mint a hűség és mennyei karácsonyi fahéj illata van!

 

Aki azonban nem kedveli a romantikát, és nem tud elájulni attól, hogy két fiatal szívet melengetően egymásra talál, az messzire kerülje el a könyvet! 

 

„Megfogja a kezem, megpördít a tengelyem körül, aztán hozzám simulva mozogni kezd. A karácsonyi fények is velünk táncolnak a lágy szellőben.”

 

Érdekességek

  • A regényben az egyik négyes randi alkalmával főhőseink vásárolni mennek, ám egyenlőre nem tudják, mivel lephetnék meg a másikat. Az egyik üzletben azonban megtekinthetik a gyertyakészítés folyamatát, melyet Asher – elmondása alapján – maga is végignézett egyszer régen a legelső barátnőjével. 
  • Asher ma is őrzi azokat a fadarabkákat, amiket az esküvője utáni és a fia születését követő Karácsonyokon faragott. (Ennek párhuzamba állítása a könyvvel óriási spoiler lenne, szóval, ha elolvastad a könyvet, minden értelmet fog nyerni.
  • A regény egy másik lényeges és kulcsfontosságú jelenete egy trambulinon történik, amit Asher saját, személyes, megtörtént esemény alapján írt meg. 
  • A könyv 24 fejezetes, s olvasás közben eszembe ötlött, vajon ez direkt van-e így, és képzeljétek, a tippem bejött! Asher azért írt 24 fejezetet, mert december elsejétől minden nap egy fejezetet olvasva a kötetből nemcsak a történet végére jutsz el, de felvirrad Karácsony Szentestéjének napja is. Irtó cukiiii! Természetesen az ugyan már más kérdés, hogy bírná ki az ízig-vérig könyvmoly olvasó csupán egy fejezetekkel naponta, de idén Karácsonykor talán teszek vele egy próbát.

Forrás: Jay Asher + Bubble Book Box Karácsonyi meglepidoboza

 

Spoilermentes Idézetek

Kedvcsináló

„Ahogy haladtunk a kocsival a város felé, a köd mintha folyton a nyomunkban járt volna. Elterült a kis farmok fölött, amelyek egyik megyéből nyúlnak át a másikba, sőt a vastag, fehér függöny bekúszott a városba is, magával hozva az illatot, ami annyira jellemző az évnek erre a szakára. Ilyenkor ugyanis egész Oregon megyét elárasztja a frissen vágott fenyő illata. Más évszakokban a csemegekukorica és a cukorrépa illata ennyire domináns.”

 

„Válogatós vagyok, ez tény: de csak azért, mert sokszor láttam már, hogyan képesek a srácok tönkretenni a lányokat. Az elején talán még kedvesek, de aztán mindig fordul a kocka. Miért pazarolnék éveket, hónapokat vagy akár napokat egy ilyen fiúra?”

 

„Tavaly Andrew volt az első és utolsó fiú, aki elhívott itt randizni. Konkrétan úgy csinálta, hogy egy Post-itre írt üzenetet hagyott az ablakomon. Biztos aranyos gesztusnak gondolta, de én elképzeltem, ahogy a sötétben, néhány centire az alvó testemtől pipiskedik az ablakomhoz, és ettől frászt kaptam.”

 

„– Sosem játszottam hercegnőset, apu! 

– Most viccelsz? – mosolyog apu. – Akárhányszor elvitt Heather anyukája a felvonulásra, mindig te viselted a legcsinosabb ruhát, és eljátszottad, hogy te vagy a Téli Királynő. 

– Így van! Királynő, és semmi esetre sem hercegnő – pontosítok. – Ezen is látszik, milyen jó nevelést kaptam.”

 

„Mivel ez hagyomány nálunk, miután bepakoltuk a szennyes tányérokat a mosogatóba, a szüleim ágyára kuporodunk, és megnézzük együtt A Grincset a laptopomon. Anyuék persze most is elalszanak még azelőtt, hogy a Grincs szíve a háromszorosára nőne egy nap alatt.”

 

 

 

Történet: 5/5 fenyőcske


vásárlás ►tovább ►
ISBN: 9789634575061
Megjelenés: 2018-12-18
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
MINDENNAPI
2020-03-30 08:20:39

15. nap otthon – Medgyes Péter - Varga Koritár Pál: Diplomaták mesélik

Tovább

Egy könyv azoknak, akik hisznek az igaz szerelemben.