Jámbor Eszter: Az 5 tornacsuka útinaplója (nem) csak gyerekeknek

Írta:Caledonia Valley
Szeptember végén hatalmas megtiszteltetés ért. Farkas Nóra írónő ajánlásának hála virtuálisan megismerkedhettem dr. Jámbor Eszter jogász-blogger-írónővel, aki felajánlott számomra egy recenziós példányt, és megkérdezte, hogy írnék-e értékelést Az 5 tornacsuka útinaplója (nem) csak gyerekeknek címet viselő mesés útikönyvéről, melyre azonnal igent mondtam. Így történt, hogy múlt hét szombaton boldog tulajdonosa lettem a kötetnek, melyet ezúton is szeretnék megköszönni neked, kedves Eszter!

Az 5 tornacsuka útinaplója című könyv magánkiadásban jelent meg, s nyomtatott változata jelenleg néhány helyen kapható csupán, köztük a kötetben bemutatott öt helyszínen és természetesen magánál az írónőnél.

 

Fülszöveg:

Hogy kicsoda az 5 tornacsuka? 

Hadd mutassam be őket, szépen sorban. 

Eszter: jogász, tanár és blogger, mesemondó, énekes, szakács, dietetikus, egészségügyi személyzet, fodrász, öltözködési tanácsadó, logisztikus…, azaz ÉDESANYA. 

Robert: kutató, csillagász és katasztrófa-elhárító, nyomozó, ellenőr, személyi edző, sofőr, kertész, navigátor, világutazó…, azaz ÉDESAPA. 

továbbá: Nimród, Noah, Leilani, azaz a GYEREKEK.

 

Mi ez? Egy újabb mesekönyv? Talán… 

A gyerekeknek mesekönyv, a szülőknek iránytű! 

Mert mindannyiunknak egy a célja: 

boldog gyermeket nevelni! 

Tartsatok velünk!

 

A borítékból való kicsomagolást és első rápillantást követően tudtam, hogy ez nekem való könyv lesz. Nem is tévedtem... 

 

A kötet öt rövid történetet tartalmaz és minden mese elején megismerkedhetünk a szereplőkel, azaz az 5 tornacsukával.

Lila – az anyuka

Kék az apuka

Zöld – a nagyfiú

Narancs – a középső gyermek, a kisebbik fiú

Rózsa – a legkisebb gyerkőc, a kislány

 

Az öt történet a Balaton-felvidéki Nemzeti Park öt különböző, érdekes, tökéletes kiránduló helyszínére kalauzolja el az olvasót, röviden bemutatva az adott hely nevezetességeit és látnivalóit.

 

1. Hegyestű

Az első családi kirándulás színhelye, egy tanúhegy a Balaton-felvidéken, ahol a vulkán belseje, és a kürtőben megrekedt, megdermedt lávafolyamok bazaltoszlop formájában láthatóak. 

 

Az első kirándulás elején még úgy éreztem, hogy a gyerekek részéről van egy pici ellenállás, mint ahogy a legtöbb gyerekben lenni is szokott, ha a szülei kirándulni szeretnének menni, azonban a nap végére – a sok érdekes látnivaló és játék után – egy életre szóló élményben lesz részük. 

 

2. Levendula Ház Látógatóközpont

A következő út alkalmával a család a Levendula Házba látogat el, ami Tihanyban, a Belső-part mentén található. 

A tornacsukák az oda vezető úton megállnak megszemlélni a csodálatos, lila színben pompázó tájat, a levendulával beborított mezőt, majd az egész napot a központban töltik, ahol rövid mozifilmeket tekintenek meg, megszemlélik a bemutatótermet, majd a kertben játszanak. Ebből a részből megtudhatjuk továbbá azt is, hogy rengeteg ürge él a Belső-tó partján, amik ugyan  a látogatás alkalmával nem bújtak elő, de hazatérve, és fellépve a látogatóközpont oldalára egy kamerarendszer segítségével meglesik az állatokat. 

 

Az egyik kedvenc illusztrációm ebben a részben található, mégpedig ez elénk táruló gyönyörű lila táj, aminek élőben való megtekintéséért vérzik a szívem. Sajnos allergiás vagyok a levendulára, szóval ez nem nekem való úticél, a leírás alapján azonban mindenképpen egy nagyszerű családi kirándulóhelynek érzem. 

 

3. Salföld – Szentbékkálla Ingókövek, Kőtenger

Ebben a történetben a család két helyre is ellátogat. Elsőként a Szentbékkálla település mellett található Kőtengert keresik fel, amik tulajdonképpen a Pannon-tenger maradványai, és a Nemzeti Park egyik legnépszerűbb természeti csodája. 

Ezt követően pedig Salföldre látogatnak el, ahol egy középkori pálos kolostor romjait nézik meg. 

 

Érdekesség: 

Salföld régen Koppány vezér tulajdonában volt.

 

4. Tapolcai Tavasbarlang

A negyedik helyszín egy csodálatos cseppkőbarlang, ahol csónakázásra és 3D-s mozivetítésre is van lehetőség. Ebben a részben található a kötet leghumorosabb jelenete, mégpedig az élethű búvár-bábuval kapcsolatban, ami rendkívül realisztikusan került megvalósításra, s amitől a kislány egy pillanatra meg is ijed. 

 

„– Csak egy bábu, nem kell megijedni tőle –  mondta a néni. – Már három éve itt úszik, viccesen úgy szoktuk emlegetni, hogy ő a hónap dolgozója!”

 

5. Pannon Csillagda (Bakonybél)

Bakonybélben található az ország legnagyobb csillagászati ismeretterjesztő központja, ahol csillagászattörténeti kiállítás, planetárium, távcsövek és 3D-s Mars mozi várja az érdeklődőket. 

 

Ehhez a részhez kapcsolódóan szeretném megkérdezni Esztert, hogy tényleg ilyen könnyen meg tudta győzni a gyermekét, hogy a Mars mozit egy későbbi alkalommal nézik csak meg? Amennyiben igen, minden elismerésem érte!

 

Minden egyes történet végén helyet kapott egy egyoldalas családi album is, ahol Eszterék családjáról láthatunk fotókat a kirándulásaikról. 

A történetek olvasása közben jómagam is kedvet kaptam a Levendulamező megtekintéséhez, mivel azonban azt nem merem bevállalni, így úgy döntöttem, hogy a Tavasbarlanghoz és a Kőtengerhez fogok ellátogatni a párommal. 

 

Értékelés: 

Mind az öt történet egy-egy gyönyörű helyszínre kalauzolja el az olvasót, ám az adott látnivalók megismerése mellett a történetek mesélnek nekünk a család összetartó erejéről, a családtagok egymás iránt érzett szeretetéről és az együtt töltött idő fontosságáról is. 

Eszter könyve jóval több egy-egy családi program leírásánál, hiszen felhívja a figyelmet az együtt töltött idő fontosságára! 

A mai, rohanó világban sajnos az embernek sokszor sem önmagára, sem szeretteire nincs ideje, és ez egy óriási probléma. Szerencsések azok a szülők, akik hasznos és tartalmas időt tudnak eltölteni a gyermekükkel, mert egyrészt, az iskola és a rengeteg tananyag sokszor elveszi a szabadidőre szánt időt is a gyerekektől, másrészt az okos kütyük térhódításával a személyes kapcsolatok is gyengülnek. 

A kötet igyekszik bevonni olvasóját is, hiszen a mesék után találhatunk un. Ez a te fényképed helye/Ez a te rajzod helye oldalakat is, ahol az olvasó szabadon kreatívkodhat.

 

Ezen felül Eszter felhívja a figyelmet a környezetszennyezés veszélyeire és a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára is, egyszóval tényleg igyekszik mindent alaposan és körültekintően bemutatni.

Ha akarnék se tudnék találni hibát a kötetben, egyetlen dolgot jegyeznék meg csupán, mégpedig azt, hogy a 35. oldal a sötétebb illusztrációja miatt egy picit nehezebben olvasható, ami egy kisebb gyerek számára esetleg zavaró lehet. 

Ettől eltekintve azonban az illusztrációk szemet gyönyörködtetőek, aranyosak és részletgazdagok. A színvilág élénk, és tökéletesen megfelel arra, hogy magára vonja a gyermekek figyelmét. 

 

A kötetet szülőknek és gyermekeknek egyaránt ajánlom, nemcsak kellemes kikapcsolódás céljából, hanem akár délutáni, akár esti meseolvasás, ismeretterjesztés, kalandos helyszínek, családi programötletek végett is!

 

Neked, Kedves Eszter, pedig még egyszer szeretném megköszönni a lehetőséget, hogy elolvashattam a könyvedet! További sok sikert kívánok neked! 

 

Történetek: 5/5*

Illusztráció: 5/5*


vásárlás ►tovább ►
ISBN: 9786155627538
Megjelenés: 2017-11-14
méret: 280 mm x 205 mm

Jámbor Eszter

Tovább
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
HÍREK
2020-03-26 07:20:05

Kihirdették a 2020-as Libri-díj tízes jelöltlistáját

Tovább

Öt izgalmas helyszín felfedezése.