Farkas Róbert: Eszes Róka meséi
Írta:Caledonia ValleyAz univerzum titkai... Már régóta szemeztem Farkas Róbert rókás könyveivel (Első könyvem az univerzumról, Első könyvem a fénysebességről). Vonzott az illusztráció, tetszett a könyv kivitelezése, és a legfontosabb: imádom a rókákat.Első benyomásom: gyönyörűek az illusztrációk.
Második benyomásom: számomra túl tudományos, száraz.
Harmadik benyomásom: az iskolai tananyag kisgyerekeknek szóló, leegyszerűsített változata.
A mesekönyvek tartalmazta adathalmaz minden bizonnyal érdekes a kisgyermekeknek, és ugyan számomra is tartalmazott érdekes információkat, de nem az én korosztályomnak íródtak. Ezen felül ilyen mélységben már nem érdekel az univerzum, mégis jó volt újra elmerülni benne.
Fő kérdésem: Miért nem jutott még nekem eszembe, hogy leírom az iskolai tananyagot kisgyerekeknek, és veszik majd a könyvem, mint a cukrot? Az ironikus mondaton túl azonban egyértelműen az egyik legszebb gyerekkönyv, ami ma a piacon kapható, és az érdeklődő, kíváncsi kis lelkek odáig lesznek értük.
Idézetek:
„– És a Hold miből van? Hiába fényes, nem érzem, hogy melegítene.
– A Holdat a nap világítja meg éjjelente. Még ha tőlünk nézve olyankor nem is látszik. Kicsit olyan a Hold, mintha a Föld kistestvére lenne. …
– Még mindig nem értem, hogyan lehet a testvérem a Hold, vagy a Nap, ami az égen világít. Egyáltalán nem hasonlítok egyikre sem!”
„– Képzeld el a Napot úgy, mint egy téli tábortüzet az erdőben. Ha túl közel mész hozzá, megperzseli a bundádat. Ha pedig messziről nézed, nem ad meleget, csak a pislákoló fényét láthatod a sötét fák között. A Föld pont jó helyen van, megfelelő távolságra a forró Naptól.”
„És a többi bolygón is olyan rókák élnek, mint mi? …
De ha a világűr ilyen hatalmas, akkor miért nincsenek rókák mindenhol?”
„A galaxisok hatalmas csillagvárosok, amikben csillagok és bolygók, holdak és meteorok örvénylenek szüntelen, akár a víz folyóban.”
„Minél messzebb nézünk a világűrbe, annál korábbi állapotra tekintünk vissza. Ha a nap fénye egyszer csak kialudna, akkor mi itt a földön csak nyolc perc múlva vennénk észre – olyan sokat kell utaznia a napsugaraknak!”
Történet: 4 róka
Illusztráció: 5 róka
A 3. kötet az Első könyvem a téridőről – Mitől lassul az idő? címet viseli, és kisróka szövegbubija alapján hamarosan megjelenik.
Megjelenés: 2018-03-06
Megjelenés: 2017-09-11