Elys Dolan: Nyuszi úr csokoládégyára
Írta:Caledonia ValleyA Central Médiacsoportnak köszönhetően idén februárban magyarul is megjelent Elys Dolan csodálatos könyve, a Mr Bunny's Chocolate Factory, ami magyarul a Nyuszi úr csokoládégyára címet kapta.A kötethez a Móra Kiadóban volt szerencsém, amikor a nemzetközi kapcsolatokon dolgozó munkatársam a figyelmembe ajánlotta ezt a csodát.
Bár már az angol eredeti is levett a lábamról, rendkívül örülök a magyar kiadásnak és hálás vagyok a kiadónak, amiért elhozta ezt a kötetet a magyar olvasóknak, hiszen az anyanyelvünkön olvasni mégiscsak teljesen más érzés...
Figyelem! Az értékelés spoileres!
„Szerinted hogy készül a csokitojás?”
Kötetünk két főhőst is bemutat, mely egy az egyben meg is testesíti a főnök-beosztott – sokszor rendkívül igazságtalan – kapcsolatot.
Adott egy csokigyár, aminek a vezetője a tyúkok tojásain meggazdagodó, öntelt és pénzéhes Nyuszi úr (aki egyébiránt az egyik legaranyosabb zsarnoknyuszi a földkerekségen), aki a csokitojás gyárat hűséges emberével, Edgárral, az unikornissal üzemelteti. Vele szemben állnak a dolgozó tyúkok, akik – természetesen – a munka legjavát végzik.
A tyúkocskák rendkívül szorgalmasan dolgoznak, de – mint minden munkahelyen – itt is akadnak gondok. Nyuszi úr pénzéhsége egy nap egészen váratlan méreteket ölt, és a tyúkok élete fenekestül felfordul, mondhatni pokollá változik. Az új lány, Debbie eltűnik, magába olvasztja az óriási méreteket öltött csokimassza, míg a főnök fáradhatatlanul csokival tömi a tyúkokat, hogy azok még többet tojjanak. Természetesen a felgyorsított munkafolyamatnak köszönhetően a tyúkocskák kiégnek, elhíznak, elpattannak az idegszálaik, és sztrájkba kezdenek teaidőért, salátáért és emberséges avagy tyúkságos bánásmódért.
Nyuszi úr azonban egyáltalán nem esik kétségbe, ő maga kezd hízókúrába, és „keltetésbe”, ám zsarnoksága Edgárt is elüldözi, aki csatlakozik a tyúkok szakszervezetéhez.
A gyár azonban nem bírja el a működést egyetlen szem munkással, pláne, ha az a főnök, aki leginkább csak a dirigáláshoz és a pénzügyekhez ért.
A tyúkok azonban összefognak és megmentik szőrös szívű főnöküket, aki rájön, hogy bizony minden egyes dolgozó fontos a gyárban, és jómaga óriási hibát vétett.
„A csokinyúl, ami arra emlékezteti, hogy hiába tollas valakinek a háta, attól még nem feltétlen palimadár.”
Ezt követően a gyár forgalma ismét fellendül, Nyuszi úr szorgalmasan együtt dolgozik a tyúkokkal, akiknek tojási rátája bőségesen megnőtt a javuló munkakörülményeknek és szabadidőnek köszönhetően.
A Nyuszi úr csokoládégyára egy rendkívül aranyos és bájos mese, gyönyörű illusztrációkkal, és egy komplett csokitojás gyárat bemutató működési térképpel. Minden apró mozzanat a helyén van, s noha a gyermekek számára csupán egy mulatságos, jópofa történet, a felnőttek megtalálhatják benne a mai világra oly jellemző főnök-beosztott hierarchiarendszer minden árnyoldalát, és magát a megoldást, amit sajnos kevés helyen valósítanak meg.
Nyuszi úr a kötet elején egy zsarnok „big boss”, akit csak a nyereség érdekel, míg a történet folyamán egy nagyszerű átalakuláson megy keresztül, ami egész lényét és gondolkodásmódját megváltoztatja. Lehet hinni, hogy ez valóban csak egy kisgyerekeknek szóló mese, de ha a felszín mögé tekintünk, láthatjuk, hogy annyival több annál.
A kötet remek ajándék a gyermekeknek Húsvét alkalmából! Higgyétek el, kár lenne kihagyni!
Történet: 5/5 csokitojás
Illusztráció: 5/5 csokitojás
Megjelenés: 2019-02-07