Antti Tuuri: A téli háború

A finn államiság centenáriumára jelent meg Antti Tuuri mára klasszikusnak számító műve, A téli háború. A kötetben megismerkedhetünk a finn történelem legtragikusabb időszakával, amikor a második világháború kezdetén a szovjetek szemet vetettek a területeikre.

Bevallom, sokat nem tudtam Finnország történelméről, így a téli háborúról vagy a folytatólagos háborúról sem hallottam még. Éppen ezért nagyon örülten neki, hogy az előszóban Bereczki András részletesen leírja a második világháború kezdeti szakaszát, ennek a néhány hónapnak az eseményeit és a máig tartó hatásait.  A téli háború meghatározó jelentőségű esemény lett a 20. században, a nemzeti egység, kitartás és összefogás szimbóluma. A maroknyi finn sereg ugyanis megállította a szovjet-orosz csapatok előrenyomulását, ugyan katonailag elveszítették a háborút, és több területükről le kellett mondaniuk, de a megszállást sikerült elkerülniük, megőrizték a függetlenségüket.

A főszereplő, Martii Hakala meséli el nekünk a történetét, 1939. október 13-án kapcsolódunk be az eseményekbe, amikor a közelgő veszély miatt besorozzák a finn fiatalokat. A bevonulás és a kiképzés után kitör a háború a két ország között, így már nemcsak a napi rutint és a tábori élet kényelmetlenségeit olvashatjuk, hanem a harcok kegyetlenségét is. A finnek hihetetlen találékonysággal és elszántsággal, centiről centire haladva védik a területüket a betolakodóktól, egészen az utolsó pillanatig, vagyis 1940. március 13-ig, amikor békét köt a két ország.  

A történet fiktív, mégis olyan, mintha valós élményeken alapulna, annyira élethűen írja le az eseményeket Antti Tuuri. Egy picit furcsa volt ez az érzelemmentes hangnem, amely Martiit jellemezte, de végeredményben a regény így nem fulladt egy szenzációhajhász, pátosszal átitatott ömlengésbe, hanem reális képet próbált festeni a kialakult helyzetről. Kifejezetten szerettem olvasni a háború előtti hetekről, a készülődés izgalmáról és a tábori élet mindennapjairól, ahol a finn humor néha-néha mégis utat tört magának a sok szörnyűségen keresztül is és ezzel kicsit oldotta a rideg hangulatot, a várható borzalmakat.

Fontos információ: naturalisztikusan ábrázolja a szerző a sérüléseket, az éhezést és a halált, néha talán túlságosan is, szóval csak erős gyomrúaknak ajánlom a regény nagy részét. Ennek ellenére jó, hogy magyarul is hozzáférhető végre A téli háború. A háborús könyvek és a 20. század történelme iránt érdeklődőknek kötelező olvasmány.

 

PAE


Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
HÍREK
2020-03-30 16:52:08

Sorsfordító történetek – Novellaíró pályázat

Tovább

A finn történelem legtragikusabb időszaka.