Miért cipelik magukkal azt az emberi testet? – Szvoren Edina: Verseim

„Kérdezte, rossz kedvem van-e. Dehogyis, gondoltam, ez nem kedv.” Szvoren Edina új novelláskötetében minduntalan ilyen mondatok jönnek szembe velem. Hogy ez nem kedv. Hogy ma már nem ölök. Hogy állatokkal láttak.

Az egyébként nagyon fontos, hogy szembejönnek az emberrel olyan mondatok, amelyek elől nem lehet kitérni. A kortárs magyar szerzők közül Bodor Ádámnál éreztem először ezt, s most már évek óta itt vannak bennem Szvoren Edina mondatai is. „Ez a kemény mellű TB-ügyintéző kilenc hónapig a méhében hordott” (Munkanéven ember, 2013) – álmomból felkeltve is bármikor fel tudom idézni ezeket a szavakat.

De Szvoren Edina új novelláskötetét nem csak a forma, a tökéletes, zsigerekre ható mondatok miatt érdemes elolvasni. Az a pszichológiai érzék és kíméletlenség, az a mindent átható tekintet, amely Szvoren Edinát jellemzi, egyszerre megy le az ember és az emberi kapcsolatok legmélyére, és egyszerre képes bármit érzékeltetni a maga banalitásában is.

S mi lehetne jobb vizsgálódási terep, mint a család? Ahogy a korábbi kötetekben megszokhattuk, itt is egymás után bukkannak fel a kapcsolatteremtésre, bármiféle kitárulkozásra, s egyáltalán, a szeretetre képtelen figurák. Nincs megfejtés vagy megértés, nem érdekesek a szereplők, nincs karakterfejlődés, nincs lecsúszás. Csak a bezártság, a nyomasztó tehetetlenség állapota létezik, kiszolgáltatottság a sorsnak vagy valaki másnak, egy erősebb, hatalmasabb ember akaratának.

Az elbeszélők meghúzzák magukat az anyjuk kanapéján, esetleg fizetnek is ezért havi harmincezer forintot. Rájönnek, hogy a partnerük visszaél a bizalmukkal, de nem tesznek semmit. Senki sem tesz semmit, nézik a kert végébe látogató sánta rókát, vagy egyszerűen csak várják, hogy megjelenjenek végre a verseik egy országos napilapban.

A szvoreni világ másik kulcsfogalma a titok. A kötet egyik legjobb írásában (Hátunk mögött a surrogás) például egy gyereksereget követünk végig. A kamaszok egymást váltva húznak valamit maguk mögött. Sok mindent megtudunk róluk, az egymás közti viszonyaikról; azokról, akikkel szürreális menetelésük során találkoznak; a helyről, ahol élnek, és még azt is megtudjuk, mi zörög a zsebükben. Csak éppen arra nem kapunk választ, hogy azt a súlyos koloncot, amit egy vékony zsinegre kötve maguk után húznak hidakon, vasúti átjárókon keresztül, azt a testet, azt az emberi testet miért cipelik magukkal. A titokzatosságot már megszoktuk Szvorentől, de ez a látásmód, az abszurdra való hajlam ezúttal nagyobb hangsúlyt kap a kötetben, és ez teszi hihetetlenül érdekessé ezeket a szövegeket.

A kötetbe feledkezve egyre inkább összezavarodunk, s már azt sem tudjuk, hol vagyunk. Egy irodaházban? Áruházban? Kórházban? Börtönben? Egy ágyneműtartóban? Az Ez már volt, ez már megesett című novellában még a szereplők, a tárgyak, sőt a szavak vagy akár teljes mondatok is felcserélhetők egymással. A kötet csúcspontja számomra mégis az Áruházi blues, amely egyesíti magában az összes felsorolt erényt. Az elbeszélő bemutatja a munkahelyét, egy áruház panaszirodáját. Folyamatos zavarodottságán és következetlenségén meg sem lepődünk: egy újabb neurotikus narrátor, na bumm. A gyerekmegőrzőben aztán tényleg robban a bomba, semmi sem az, aminek addig látszott.

Mintha kihúzták volna a talajt a lábam alól, a szöveg a gyomromig hatolt, újra és újra elolvasom, és azóta is bennem örvénylik, hipnotizál. Sötét, hideg, szarkasztikus próza: ezek Szvoren Edina versei, szeretettel.

 

Kiss Tibor Noé

A recenzió eredetileg a Magvető Magazin 2018. tavaszi-nyári számában jelent meg.


vásárlás ►tovább ►
ISBN: 9789631436631
Megjelenés: 2018-06-04
méret: 120 mm x 190 mm

Szvoren Edina

Tovább

KISS TIBOR NOÉ

Tovább
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
HÍREK
2020-03-26 07:20:05

Kihirdették a 2020-as Libri-díj tízes jelöltlistáját

Tovább

„A szvoreni világ másik kulcsfogalma a titok.” – Kiss Tibor Noé Szvoren Edina új kötetről