Egy könyv az olvasónak az olvasóktól

Talán nem vagyok azzal egyedül, hogy gyakran – hiába szerettem egy könyvet – mikor beszélnem kellene róla, nem jut eszembe semmi. Homályosan talán dereng a cselekmény, egy-két szereplőnek ugyan még felsejlik fejemben a sziluettje, de hogy kerek mondatokban beszéljek a műről, már nem menne. Kevés ennél bosszantóbb helyzet van egy könyvmoly számára, de szerencsére van egy könyv – mi más – ami segít abban, hogy mélyebben megmaradjon mindaz, amit olvasunk.

Magyar szakosként megtanultam, hogy amikor olvasok, mindig jegyzetelni kell. A könyveimből pár évig négyzetalakú papírok potyoktak mindenfelé, ahol a benyomásaimat, gondolataimat és észrevételeimet jegyeztem föl, azonban a tanulmányaim végeztével ezzel a szokással is lassan felhagytam. Így ha elolvastam valamit, annak nyoma legfeljebb a könyvespolcomon volt látható egy-egy megkopott él, szakadt védőborító vagy szamálfül képében.

 

https://images.pexels.com/photos/926680/books-book-shopping-old-books-926680.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&h=650&w=940

A bőség zavara. / Fotó: pexels.com


A tanulásmódszertan egyik alapvetése, hogy írjuk le a megtanulni kívánt szavakat, definíciókat, melyek ezáltal is jobban rögzülnek. A Corvina Kiadó napló sorozatában megjelent Olvasónapló – a címe nehogy félrevezessen bárkit: ne a kötelező olvasmányokből készített cselekmény leírásra gondoljon bárki – segít rendszerezni olvasmányélményeinket.
A kötetbe húsz könyvről készíthetünk bejegyzést. A hatoldalas adatlap első két oldalán a mű alapvető jellemzőit rögzíthetjük, mint cím, szerző, első mondat, hatástörténet, személyes értékelés, kedvenc szereplők, majd a következő oldalakon van arra lehetőségünk, hogy összegyűjtsük kedvenc idézeteinket, rögzítsük a cselekményt, ábrázoljuk a szereplők közti viszonyokat, pl. családfát rajzoljunk (bizonyos könyvek esetében ez sokszor jól jön) vagy éppen alternatív befejezést írjunk a könyvhöz. A kötet végén a feldolgozott könyveknek csinos tartalomjegyzéket készíthetünk.
Mindebből is látszik, hogy az olvasónapló alapvetően fikciós művekhez készült, azaz ismeretterjesztő könyvek olvasói hátrányban vannak, bár némi kreatívitással hasznosan kitölthetők a felületek tudományos munkák esetében is. Például a cselekmény helyére beírhatjuk, hogy milyen fontos új ismeretekre tettünk szert a könyvből, vagy milyen új összefüggésekre jöttünk rá, ill. milyen új felismerésekre jutottunk.
A kiadvány különlegessége, hogy Nyáry Krisztián és Karafiáth Orsolya 52 magyar és 52 világirodalmi művet tartalmazó listáját is magában foglalja, melyek újabb könyvek felfedezésére csábítanak.
Húsz könyv egy igaz könyvmoly esetében nem sok, hiszen kevesebb mint fél év alatt megtelik. A kiadvány ugyanakkor mindössze 1990 Ft-ba kerül, így talán érdemes befektetni több kötetbe, hogy az olvasással kapcsolatos élményeink ne vesszenek el a felejtés ködében, hanem kijegyzetelve, személyes megjegyzéseinkkel helyet kapjanak a könyvespolcunkon.

 

Hományi Péter


vásárlás ►tovább ►
ISBN: 9789631365207
Megjelenés: 2018-08-24
méret: 160 mm x 230 mm
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
MINDENNAPI
2020-04-05 21:23:14

Részletek Paulo Coelho regényeinek új kiadásaiból

Tovább

A szó elszáll, amit leírsz, az megmarad.