A 21. századi beteg kézikönyve – Kovácsy Zsombor: Beutaló
A sajtóban hetente olvashatunk rémtörténeteket a hazai egészségügy állapotáról: a siralmas körülményekről, műhibákról, orvos- és pénzhiányról. Kovácsy Zsombor könyve erről a kényes területről igyekszik képet festeni. Az orvosként, jogászként és egészségügyi szakmenedzserként is tevékenykedő szerző jól ismeri ezt a világot, és nem fél kritikával vizsgálni azt. A könyv a betegnek szól, függetlenül attól, hogy milyen a társadalmi státuszuk, ezért Kovácsy úgy ír, hogy mindenki értse.Mindannyian szeretnénk biztonságban tudni magunkat és szeretteinket, ám amikor valamilyen okból az egészségügyi ellátórendszerbe kerülünk, gyakran áthatolhatatlannak tűnő falakba, merev szabályokba ütközünk, és sokszor az információ hiánya miatt jobbára csak elviseljük mindazt, ami megtörténik velünk.
Pedig nem biztos, hogy kellene. Jogos az igényünk, amikor szeretnénk átlátni, hogy mi, és tudni, hogy miért történik velünk, illetve hogy hova és kihez fordulhatunk, ha segítségre, támogatásra van szükségünk. És egyáltalán, mihez van jogunk és mihez nincs? Pedig egy felkészült, önmagáért kiálló, ugyanakkor az orvosokat is tisztelő, velük kooperációra törekvő beteg sokkal többet elérhet, mintsem gondolnánk.
Műtét / Fotó: pxhere.com
Az információk mindeddig nem voltak megtalálhatók egy helyen. Böngészhettünk a neten, kérdezhettük ismerőseinket, Kovácsy könyve viszont azért nagyszerű, mert az első olyan összefoglaló munka ezen a területen, amelyben a legtöbb égető kérdésre választ ad, és felkészíti a beteget arra, hogy saját gyógyulásában részt vállaljon, és ne érezze magát tehetetlen bábnak. A könyv az olvasó figyelmét pedig úgy hálálja meg, hogy befogadása közben akár még szórakozhatunk is.
Hogy az anyag ne legyen túl száraz és emészhetetlen, a szerző számtalan személyes történettel, anekdotával színesíti, de akadnak szemléltető ábrák, sőt Merényi Dániel (Grafitember) karikatúráin jókat mosolyoghatunk. A könyv azonban még ennél többet rejt, ugyanis a Liveprint alkalmazással a logóval ellátott képek életre kelnek, további információval szolgálnak.
A szerző öt nagyobb fejezetre tagolta a könyvét, melyen belül minden egyes fejezet elején egy mondatban össze is foglalta a lényeget. A főbb részek a következőképp foglalhatnánk össze: az egészségügyről általában, betegjogok, beteg az ellátórendszerben, egészségügy a médiában, az orvoslás jövője. Mindebből tisztán látszik, hogy a könyvet nem lehet kézikönyvként használni, érdemes a nagyalakú, de egyébként nem túl hosszú, nagy betűvel szedett kétszázoldalas könyvet végigelolvasni.
A könyv fő üzenete, hogy éljünk a jogainkkkal, vállaljunk felelősséget magunkért, tegyünk a gyógyulásunkért, és amennyire csak lehet, ne hagyjuk, hogy visszaéljenek kiszolgáltatott helyzetünkkel.
H. Nagy Ilka
Borító: maxipixel.com
Megjelenés: 2018-09-06
méret: 168 mm x 26 mm x 238 mm