Ne olvasni tanítsd, csak olvass neki!

Sok szülő már egészen kicsi korában elkezdi a gyermekét olvasni, írni tanítani. Tatyana Chernigovskaya pszichológus és neurológus szerint azonban ennél nagyobb hibát nem is követhetne el. Hogy miért?

Egy 2 éves gyereket hiába kínozunk azzal, hogy olvasni tanítsuk, hiszen az agy ezen területe még fejletlen ebben a korban.” – Tatyana Chernigovskaya / Fotó: webstage.bg

 

A hangsúly a finommotorika fejlesztésén van
A szakember szerint:

 

„A gyerekek számára nagyon fontos, hogy minden szükséges információt a maga idejében kapjanak meg, ezzel figyelve az életkori sajátosságokra. Ezért a felelőtlenségért egyetlen dolgot okolhatunk: a szülői hiúságot, mellyel mintegy rátelepszenek a gyerekre.”


Egy 2-3 éves gyerek esetében a fő hangsúly a finommotorika fejlesztésén van, azaz a kéz finom mozdulatait kell fejleszteni elsősorban. Ezt megtehetjük azáltal, hogy gyurmát adunk a gyerek kezébe, megtanítjuk az ollóval farigcsálni, apró játékokat, gyöngyöket válogatni.

Ha mindezt nem tesszük, és nem fejlesszük kellőképpen a finommotorikát, később a beszéd fejlődésben okozhat gondot. Hihetetlennek tűnhet, de ezek a banális tevékenységek sokkal célzottabban hozzájárulnak a gyerek fejlődéséhez, mint ha ebben a korban olvasni tanítanánk őket.

Tanulás helyett a szülő olvasson

Ellenben a közös olvasásnak számtalan előnye van. Egyrészt erősíti a szülő gyerek kapcsolatot, sőt azok a gyerekek, akiknek naponta 4-5 könyvet olvasnak a szüleik 1,4 millióval több szót hallanak, ezáltal hihehetetlen előnyre tesznek szert, szemben azokkal, akiknek nem mesélnek. De a mesék fejlesztik a memóriát, empatikusabbá tesznek, ráadásul a koncentrációt is fejlesztik.

 

H. Nagy Ilka


Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
HÍREK
2020-03-30 16:52:08

Sorsfordító történetek – Novellaíró pályázat

Tovább

2-3 éves gyerek esetében a fő hangsúly a finommotorika fejlesztésén van.