Kiállítás gyerekvers-illusztrációkból a Balassi Intézetben

Kortárs és klasszikus magyar gyerekkönyv-illusztrációkból mutat be válogatást a Balassi Intézet Versképek címmel tegnap megnyílt tárlata. A reprezentatív kiállításon a látogatók közel félszáz illusztrátor munkáit láthatják.

Balassi Intézet fényképe.

A kiállítás plakátja

 

A magyar gyerekirodalom első aranykora az 1950-es, 1960-as évekre tehető, amikor a hallgatásra kényszerült költőnemzedékből többen a gyermekirodalom felé fordultak (például Weöres Sándor vagy Nemes Nagy Ágnes, hogy csak a legnagyobbakat említsük). Később, a puhuló diktatúrában egyre több szerző publikálhatott, és a szerzők közül többen visszatértek a felnőtt irodalomhoz. Azonban a rendszerváltás után a hazai könyvpiac átalakult. Csökkentek a példányszámok, így csökkent az alkotók bevétele is. Emiatt számos író, költő a kétezres évek elején a szépírás mellett megpróbálkozott piacképesebb gyerekkönyvek írásával. Ez vezetett oda, hogy napjainkban a hazai gyerekkönyv a reneszánszát éli. Mese- és gyerekverskötetek színes, gazdag kínálata várja a könyvesboltokba betérő olvasókat.
A Balassi Intézet tárlata a klasszikusok, például Bálint Endre, Hincz Gyula, Kass János, Réber László vagy Reich Károly mellett olyan kortárs művészek alkotásait is bemutatja, mint
Agócs Írisz, Baranyai (b) András, Dániel András, Igor Lazin, Kárpáti Tibor, Molnár Jacqueline, Pásztohy Panka, Rofusz Kinga, Takács Mari, Timkó Bíbor vagy éppen a festművészként ismert Vojnich Erzsébet.
A kiállítás megnyitón elhangzott, hogy a versillusztráció műfaja napjainkban művészi szintre emelkedett, és a magyar illusztrátorszakmát a nemzetközi színtéren is ismert művészek alkotják. A tervek szerint a Versképek című tárlat idén augusztusban a Pekingi Könyvvásáron, októberében pedig a Ljubljanai Könyvvásáron is bemutatkozik majd, ahol Magyarország lesz a díszvendég.
A kiállítást a Kuflik-sorozat rajzolója és írója Dániel András nyitotta meg. Beszédében úgy fogalmazott: az illusztrálás nagy körültekintést igényel, hiszen „a szavak érzékeny egyensúlyát joggal féltjük az őket körülrajzoló vonalaktól. Mert legyenek ezek bármilyen finomak és óvatosak, elég egy rossz mozdulat, az értelmezés bicsaklása, és megborul a betűkből rakott balansz, szökik a varázs, és a szavak máris ott hevernek szerteszét, mint a marokkó játék szétguruló pálcái.”


Az április 11-ig tartó kiállítás  a hét minden nap igyenesen látogatható.
Helyszín: 1016 Budapest, Somlói út 51.

 
Forrás, fotó: balassiintezet.hu

 


Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább
HÍREK
2020-03-30 16:52:08

Sorsfordító történetek – Novellaíró pályázat

Tovább

A versillusztráció műfaja napjainkban művészi szintre emelkedett.