Hidas Judit könyvlistája
Az ünnepek közeledtével írókat, költőket, irodalmárokat kértünk meg arra, hogy rövid indoklás kíséretében osszák meg olvasóinkkal aktuálisan kedvencnek tartott könyveik listáját vagy friss olvasmányélményeiket, egyéb kikötés nélkül. Így kerülhetnek egymás mellé műfajt, tematikát és korszakot tekintve is nagy változatosságot mutató művek, melyekből 2019 karácsonyára és a 2020-as év napjaira egyaránt könyves ötleteket meríthetünk. Ezúttal Hidas Judit írót, szerkesztőt, újságírót, a Hotel Havanna (2013, L’Harmattan) és a Boldogság tízezer kilométerre (2019, Kalligram) című novelláskötetek, illetve a Seb (2016, Kalligram) című regény szerzőjét kérdeztük.Sylvia Plath: Az üvegbúra
Ezt a könyvet először tinédzserkoromban olvastam. Nem emlékszem, hogy akkor különösebben mély hatást tett volna rám. Most viszont annál inkább. Nagyon plasztikusan ragadja meg a szerző azt a konfliktust, amely a társadalmi elvárások és az egyén belső igényei között feszül.
Menyhért Anna: Női irodalmi hagyomány
Fontos alapmű minden női író számára. Menyhért Anna öt alkotó – Erdős Renée, Kosztolányiné Harmos Ilona, Czóbel Minka, Lesznai Anna és Nemes Nagy Ágnes – sorsán és művein keresztül mutatja be a női megszólalás nehézségeit Magyarországon. A történetek a ma szempontjából is nagyon fontosak, mivel nem csupán arról van szó, hogy írhat-e egy nő vagy sem, hanem arról is, hogy felvállalhatja-e a saját történeteit a nyilvánosság előtt anélkül, hogy értetlenségbe és előítéletekbe ütközne.
Gáspár-Singer Anna: Valami kék
Szeretem ennek a könyvnek a finomságát, az ízeket és szagokat, amelyekkel érzékletesen jelenít meg emberi helyzeteket. Az író aprónak tűnő, hétköznapi szituációkat mutat be, amelyek mögött komoly emberi drámák húzódnak. Nem mellesleg pedig ott vannak azok a történetek, a kedvenceim, amelyek egzotikus, közel-keleti utazásokról szólnak női szemszögből, illetve a harmadik generációs zsidó fiatalok identitásproblémáiról, amelyről tudomásom szerint még nem nagyon írt senki a magyar irodalomban.
Michelle Obama: Így lettem
Nagyon izgalmas volt végig követni Michelle Obama sorsát, küzdelmeit, különösen a férje elnöksége előtti időszakban, amikor a könyv szerint valóban saját erejéből lett sikeres a szakmájában. Tanulságos látni, hogyan küzdött meg fekete nőként az előítéletekkel és hogyan tudott karriert építeni úgy, hogy a férjére szinte sosem támaszkodhatott a család működtetésében és a gyereknevelésben.
Susan Forward: Mérgező szülők
Alapmű mindazoknak, akiket érdekel, hogyan gyűrűznek tovább a traumák egyik generációról a másikra. A könyv praktikus tanácsokat is ad ahhoz, hogy ki tudjunk lépni az ördögi körből, bár tudnunk kell, komoly ára is lehet annak, ha megfogadjuk a tanácsokat.
Szécsi Noémi: Lányok és asszonyok aranykönyve
Gyomorszorító olvasmány mindazoknak, akiket érdekel, milyen volt nőnek lenni a múlt század elején.
Turi Tímea: Anna visszafordul
Ebben a kötetben azt szerettem a legjobban, hogy tematizálja a nemi szerepekkel kapcsolatos dilemmáinkat, ugyanakkor túl is mutat rajtuk, érzékelteti, hogy a kapcsolódáshoz, az egymás felé forduláshoz ennél valami többre is szükség van.
A fejlécképül szolgáló fotót Bodnár Zsófi készítette, és a szerző hozzájárulásával tesszük közzé.
Megjelenés: 2019-10-14
Megjelenés: 2019-10-07
méret: 200 mm x 122 mm
Megjelenés: 2019-10-04
Megjelenés: 2019-05-03
Megjelenés: 2018-12-15
méret: 239 mm x 171 mm x 30 mm
Megjelenés: 2017-04-05
méret: 100 mm x 170 mm
Megjelenés: 2013-06-14