5 dolog, amit tudnod kell az Athenaeum Kiadó Nagy képes kalendáriumáról

Szabó Tibor Benjámin, az Athenaeum Kiadó igazgatója 5 tudnivalót árult el a kiadó 2019-es határidőnaplójáról, a Nagy Képes Kalendáriumról: a kiadvány egy egyedülálló technikával, hibrid ofszetnyomással készült; több mint 11.000 layer felhasználásával tervezték; tartalmaz egy irodalmi antológiát és egy könyvszakmai ki kicsodát; ráadásul monarchiabeli fizetőeszközzel is kiegyenlítheted az árát, ha bemész a kiadóba.



5 dolog, amit tudnod kell az Athenaeum Nagy Képes Kalendáriumáról

#hibrid ofszetnyomás
A könyv egy egészen speciális technológiával készült. Ez Magyarországon még egyáltalán nem elterjedt. Úgy hívják ezt, hogy hibrid ofszetnyomás. És abban különleges ez a technológia, hogy a papírra nyomott festék nem a papírba beszivárgással szárad meg, hanem egy nagyon erős UV reflektor a másodpercnek a töredéke alatt rápolimerizálja a festéket a papírra, és erre azért volt szükség, mert annak a stílusnak, amelyet követ ez a kiadvány, a steampunknak az alapanyaga, az a réz. Ráadásul egy ilyen antikolt formában, és papírra sárgaréz imitációt nyomtatni hagyományos nyomdatechnológiai eljárásokkal nem lehet. Ez a könyv úgy készült, hogy először a papírra egy ezüstfelületet hordtak fel, majd erre az ezüstfelületre nyomtunk még négy színnel, és utána domboroztatták és adták meg a különböző felületkezelési eljárásokat hozzá. Ilyen technológia ma Magyarországon egyetlen nyomdában működik, és mi abban a nyomdában készítettük ezt a könyvet. Ez pedig a Gelbert Eco Print.

 

#11.000 layer
A könyvnek nem csak a fedele, hanem a belseje is különleges. Nincs rajta fehér felület. Minden egyes lapnak minden egyes négyzetcentimétere festékkel megnyomott, grafikusan megtervezett. Ez azt eredményezte, hogy ebben a kétszáznyolc oldalas könyvben oldalanként kb. 50 grafikus layer, grafikus felület található, tehát összesen a műszaki osztályunk a könyv alapfájljának a megszerkesztése során 11.000 ilyen layert mozgatott. Ez egy 11.000  darabból álló kirakós játék volt, amiből a végén összeállt ez a kalendárium.

#könyvszakmai ki kicsoda
A kalendáriumban található egy olyan rovat, amely Magyarországon még nem létezett. Úgy neveztük mi ezt el, hogy könyvszakmai ki kicsoda. A magyar könyvszakmában dolgozó szakembereket kértük fel arra, hogy adjanak magukról információkat, és ez egy, a teljes kalendáriumot végigkísérő, hát egy ilyen tájékoztató anyag, egy hagyományos who is who szerkezetben. Mindenkiről megtalálható ez, hogy melyik cégnél dolgozik, mi a poziciója, van egy fénykép róla, a szakmai múltjáról és a törekvéseiről.

 

#irodalmi antológia
Az Athenaeum Kalendáriuma nem csak egy hasznos határidőnapló, ami társ tud lenni egész éven át, hanem valójában egy nagyon magas minőségű irodalmi antológia is. A tizenkét hónaphoz, tizenkét kortárs magyar írót kértünk fel, hogy a hónap egy-egy fontos témájához írjon nekünk egy-egy kisprózát. És valójában nem is tizenkettő kispróza található ebben a kalendáriumban, hanem tizenhárom, merthogy plusz egyként Vámos Miklós felkértük, hogy az egész elé írjon egy bevezető szöveget. Az egyes hónapoknál pedig olyan kiváló magyar írók prózáit olvashatjátok mint Karafiáth Orsolya, Háy János, Lakatos Levente, Jászberényi Sándor. A saját szerzőink közül benne van Bíró Szabolcs, Szurovecz Kitti, Horváth Gergely, aki a megváltó Krisztus születéséről írt decemberhez. Szóval rengeteg jó, érdekes, izgalmas olvasmány is található ebben a határidőnaplóban.

#monarchiabeli pénzzel is fizethetsz érte
A magyar könyvpiacon azért is egészen egyedülálló a termék ez a könyv, mert a könyveket hagyományosan az érvényben lévő fizetőeszközökkel lehet megvásárolni. Ez a könyvesbolti vásárlás esetén – e-könyv esetében is így van –hogy bemennek a vásárlók, és a pénztárnál kifizetik, de mivel ennek a kiadványnak a mintája az 1908-ban megjelent Athenaeum Kalendárium volt, úgy gondoltuk, hogy megtartjuk az eredeti árát is, rá is írtuk: kettő korona hatvan fillér. És meghirdettük azt, hogy a könyvesboltokban ugyan ez nem megoldható, de itt a kiadóban, aki hoz magával pontosan kettő korona hatvan fillért Monarchiában érvényben lévő pénzben, az természetesen azért a kettő korona hatvan fillérért megkapja a kalendáriumot. Tehát monarchiabeli pénzért is meg lehet vásárolni.


Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2018-09-20 16:35:34

Ne sajnáld, ha rágja, ha tépi, épp olvasni tanul

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább

A Nagy képes kalendárium több szempontból is egyedülálló.