Az én is kreáció
Szeptember 12-én jelenik meg Nicole Krauss legújabb regénye. A megjelenés kapcsán készített a szerzővel interjút a The Guardian újságírója.A kötet két párhuzamos történetet beszél el: Jules Epsteinét, aki 35 év házasság után elválik, és a Tel Aviv Hiltonban keresi a megújulást, illetve Nicole regényíróét, aki elhagyta férjét és gyermekeit; akiknek útja ugyanabba a szállodába vezet. A szereplők radikális változásokon mennek keresztül, és bár történeteik különállóak, de összekapcsolja őket az átalakulás helyszíne. A könyv meditáció a veszteségről és az átalakulásról, valamint a művészet, az irodalom és a család titkairól.
Krauss mesél kapcsolatáról Izraellel: édesapja az országban nőtt fel, anyai nagyszülei Jeruzsálemben töltötték utolsó éveiket, és ott is haltak meg. Úgy gondolja, minden amerikai zsidó számára fontos hely ez az ország, valahol mindnyájan elképzelik magukat ott, így el tudják képzelni belülről, de kívülről is rálátnak.
Az újságíró kérdésére elmondta, hogy szerinte a politikai helyzet megjelenítése a könyvében általában nem releváns. „A regények természetüknél fogva belülről ábrázolják az egyéni életet, amire a politika képtelen.” – állítja. Új könyve arról szól, hogy gyakran, amikor két ország vagy két ember szorosan egymás mellett él, retteg attól, hogy elfogadja a másikat. Ő elsősorban arra kíváncsi, vajon mi történne, ha megengednénk magunknak, hogy amit olyan határozottan érzünk, feloldódjon, és egy kicsit bizonytalanabbul gondolkozzunk magunkról és a másikról?
Egyik főszereplőjének azért adta a nevét, mert így érezte hitelesnek. Véleménye szerint az én is kreáció, és bizonyos értelemben feleslegesnek tartja, hogy megkülönböztessük az önéletírást és a fikciót, hisz minden fikcióban ott rejlik a szerző legtöbb gondolata.
Szereti azt az időszakot, amikor már nem ír, és keresi a következő jó ötletet. Ilyenkor íróként hallgat, és szabadon olvashat. Az utóbbi időszak könyvei közül többek közt Yuval Noah Harari Sapiensét emelte ki. Kicsit személyesebb vizek felé evezve mesélt arról is, hogy pár éve felfedezte magának a táncot, ami segített újra felfedezni az örömöt, a játékosságot és az egyensúlyt önmagában, egyúttal természetes kiegészítése az ülő, gondolkodást igénylő írói munkának.
Az írónő A szerelem története regényével, mely magyarul a Magvető Kiadónál jelent meg, elnyerte az Orange, Médicis és Femina, valamint a francia Prix du Meilleur Livre Étranger díjat is, ráadásul a könyvből tavaly film is készült. Az új kötet magyar megjelenésről még nincs információnk.
FORRÁS: theguardian.com
FOTÓ: Goni Riskin
Megjelenés: 2018-10-11
méret: 140 mm x 215 mm
Megjelenés: 2017-02-28
méret: 140 mm x 215 mm