Egy világhírű német író magyar kórházban
Heinrich Böll életében, életművében kitüntetett szerep jutott Magyarországnak. Ádám hol voltál? című regénye azokon a tapasztalatokon alapul, amelyeket Böll 1944 nyarán sebesültként a sepsiszentgyörgyi, debreceni és szentesi katonakórházakban szerzett. A Petőfi Irodalmi Múzeumban most kamarakiállítást rendeznek a tiszteletére.A tárlat az író három regénye köré szerveződik, így mutatja be Magyarország és Heinrich Böll kapcsolatát. A már említett 1957-ben megjelent Ádám, hol voltál?-on túl szerepel az Egy bohóc nézetei, mely húsz év késéssel jelenhetett meg magyarul, mivel a művet betiltották a hajdani NDK-ban. Amikor végül 1982-ben megjelent a magyar fordítás, Böll a politika számára kínos gesztussal honoráriumát az illegális Szegényeket Támogató Alap (SZETA), amit az SZDSZ előzményszervezetének is tartanak, javára ajánlotta fel.
1971-ben, abban az évben, amikor megjelent a később Nobel-díjjal elismert Csoportkép hölggyel című regénye, Böll a nyugat-német PEN-elnökeként Magyarországra érkezett. Számos íróval, fordítóval és filológussal került kapcsolatba. A Csoportkép hölggyel 1973-ban magyarul is napvilágot látott – igaz, néhány „apró” kihagyással.
A kiállítás amatőr filmmel, fényképekkel, levelekkel, kéziratokkal, eredeti szövegekkel és fordításokkal idézi fel az életművet, és ami körülötte van.
Az író népszerűsége a rendszerváltás után jelentősen csökkent, ennek előnye viszont, hogy könyveit jelenleg pár száz forintért vásárolhatjátok meg a jobb antikváriumokban.
A kamara-kiállítás megnyitójára 2018. február 16-án 17 órakor kerül sor.A kiállítást megnyitja: Görgey Gábor író.
Köszöntőt mond: Prőhle Gergely, a PIM főigazgatója.
Közreműködik: Epres Attila színművész.
Kurátor: Bernáth Árpád professzor emeritus, Szegedi Tudományegyetem.
Forrás: pim.hu
Megjelenés: 2013-04-11