15 kihagyhatatlan program a Margó Fesztiválon
Június 12. és 16. között az Ünnepi Könyvhéttel párhuzamosan kerül megrendezésre a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban a Margó Fesztivál. Az ingyenes fesztiválon több mint nyolcvan program közül válogathatnak az olvasók. Mi ebből a nyolcvanból 15-öt ajánlunk, amit semmi pénzért sem hagynánk ki.Június 12., szerda
17. 30.
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Margó Extra: Bérczesi Róbert
Moderátor: Ott Anna
Ismert olvasókkal beszélgetünk arról, hogyan változtatta meg őket, pályájukat egy-egy könyv. A hiperkarma zenekar frontemberének az élete egy poklokat megjárt, erősen magának való fiatalember története. Nem csupán a kábítószerekkel démoni csatát vívó tehetséges művész élettörténete bontakozik ki, de korrajzot is kapunk. Kiss Lászlóval közösen jegyzett életrajza Én meg az Ének címmel jelent meg.
19.00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Tóth Krisztina: Fehér farkas
A szerzővel Szilasi László beszélget. Közreműködik: Takács Kati
A novellák névtelen hősei ismerősek, mellettünk toporognak a liftben, mögöttünk loholnak a lépcsőházban. Felfigyelünk rájuk, ők pedig elkezdenek beszélni: egykor volt otthonokról, bizarr találkozásokról, évtizedes talányokról, kapcsolatokat szétfeszítő titkokról. Mások életébe pillantunk be, de a szövegek tükrében magunkra, a bennünk élő idegenre is ráismerünk.
20:30
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Rájátszás
Közreműködik: Beck Zoltán, Egyedi Péter, Grecsó Krisztián, Háy János, Jancsovics Máté, Kemény István, Kollár-Klemencz László, Sárközy Zoltán
A 2011-ben a Margóról indult Rájátszás játék verssel és zenével, körülbelül tíz ember közös magánügye. Az utóbbi évek legizgalmasabb irodalmi és zenei produkciója, amelyben a létrehozás és az előadás nem arról szól, hogyan lesz valaki személyesen nagy sztár, hanem arról: hogyan lesz egy dal nagyon jó.
Június 13., csütörtök
17:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Szabó Magda: Az őz
Vecsei H. Miklós, Orvos-Tóth Noémi és Juhász Anna beszélgetése
A POKET zsebkönyvek sorozatában jelenik meg Szabó Magda szerelmi háromszögről szóló bosszúregénye, Az őz. A húsz nyelvre lefordított történet főszereplői, Graff Angéla és Encsy Eszter életét nemcsak a közös gyerekkor, de egy férfi is összekapcsolja. Titkok, velünk élő sérelmek, elárult életek.
19:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Bodorland
Bodor Ádámmal Szegő János beszélget – Közreműködik: Szikszai Rémusz
Sinistra és Verhovina, Bogdanski Dolina és Pitvarszk – néhány olyan helyszín Bodor Ádám páratlan epikai univerzumában, ahol már jártunk a műveit olvasva. Honnan jönnek ezek a helyek? Hol lehetnek a különböző térképeken? Mi közük a valóságos földrajzhoz? Hogyan hatnak Bodor Ádámra a tájak és a városok? Hol van otthon az író? A Bodorland című rendezvényen ezekről is kérdezzük majd Bodor Ádámot.
Június 14., péntek
16:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – Lotz-terem
BEVÁLLALOD? – avagy hogyan tanítsunk kortárs szövegeket a középiskolában
Kerekasztal-beszélgetés: Balajthy Ágnes, Fenyő D. György, Ruff Orsolya, Szekeres Nikoletta, Varga Betti, Vinczellér Katalin
Tizennégy kortárs magyar könyv elemzéssel és óravázlattal. A Fausttól a Szívlapátig című irodalmi segédkönyv elsősorban a középiskolai tanárokat célozza meg, akik egyre inkább azzal szembesülnek, hogy nem beszélnek egy nyelvet a diákjaikkal, hogy az „élet” és az „irodalom” átjárhatatlan messzeségbe került egymástól.
18:30
Petőfi Irodalmi Múzeum – Díszterem
Beszélgetés az Aegon-díjas Takács Zsuzsával
A díjazottal Winkler Nóra beszélget Közreműködik: Tóth Zsófia és Szirtes Ági
A Vak Remény című verseskötetéért kapta Takács Zsuzsa 2019-ben az Aegon Művészeti Díjat. Az összegyűjtött és új írások egy teljes életművet fognak össze. Ötven év munkája egy este: „A kötetben benne van gyerek- és fiatalfelnőtt-korom számtalan meghatározó érzelmi, szellemi, testi tapasztalata. Anyám dickensi gyerekkorának újraélése, a kamaszkori halálvágy, a fiatalkor szabadságmámora, a szerelmi elragadtatás.”
19:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Péterfy Gergely: A golyó, amely megölte Puskint
A szerzővel beszélget Mészáros Sándor
Van-e élet a szerelmen túl? Felülemelkedhetünk-e vágyainkon és ösztöneinken? Képesek lehetünk-e ellenszegülni a történelemnek? Lehetséges-e a szabadság a diktatúrák romjain? Ezekre a kérdésekre keresi a választ Péterfy Gergely a 20. és 21. század Kelet-Európáját mágikus erővel megjelenítő új regénye, egy rendhagyó szerelem lebilincselő története.
Június 15., szombat
13:30
Petőfi Irodalmi Múzeum – Lotz-terem
Milyen az év gyerekkönyve?
Tényleg a gyerek könyve? Beszélgetés a frissen kiosztott Év Gyerekkönyve Díjas könyvekről a HUBBY – Magyar Gyerekkönyv Fórum szervezésében. Mi tetszik a gyerekzsűrinek, a szakértőknek, a szakmának és a laikus olvasónak? Az Év Gyerekkönyve Díj zsűritagjait kérdezi Szekeres Niki.
15:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Lackfi János: Minden napra egy sztori
A szerzővel Barabás Éva beszélget
Íme 365 sistergő, friss, eleven, ropogósan vidám vagy maróan szomorú sztori. Vigyázat, a történetek fokozott mértékben tartalmaznak valóságot és abszurd humort! A bölcseket agyonverik, ugye? Esznek-e szőlőt a kannibálok? Ki tetoválja ki a halakat? Hogyan találkozik Örkény és a DJ? Mi a program a Félpár Kesztyűk Éjszakáján és mit tegyünk a beszélő csirkecombokkal?
Hétköznapi őrületek a legváltozatosabb módokon elbeszélve. Íme 365 szavakból szőtt videoklip: az olvasó vagányul szörfözhet országokon, évszázadokon, bolygókon keresztül. A végtelenbe és tovább!
18:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Beszélgetés a Libri-díjas Szvoren Edinával, Krusovszky Dénessel
Moderátor: Gyárfás Dorka
A Libri irodalmi díj nyertese 2019-ben Szvoren Edina Verseim című novelláskötete. A Libri irodalmi közönségdíjat pedig Krusovszky Dénes Akik már nem leszünk sosem című regénye kapta. A Libri irodalmi díj és a Libri irodalmi közönségdíj ünnepélyes díjátadóját május 15-én este tartották a Budapest Music Centerben.
A Libri irodalmi díjat 2016-ban alapította a Libri Könyvkereskedelmi Kft. A díj az előző év legjobb szép- és tényirodalmi könyveit díjazza, célja, hogy felhívja a figyelmet a kortárs magyar irodalom kiemelkedő műveire.
19:30
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Múzsasirató régi barátokkal
Grecsó Krisztián és Szabó Balázs zenés, verses estje
Dialógusok, találkozások és átfedések egy különleges, alkalmi estén. Húrok és Grecsó-versek, új hang és öreg hangszerek, Grecsó felolvas, mesél és egy kicsit muzsikál, Szabó Balázs zenél, mesél, improvizál és egy kicsit felolvas.
Grecsó Krisztián a színpadon / Fotó: Sóki Tamás - MTI
Június 16., vasárnap
18:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – Díszterem
Schein Gábor: Megleszünk itt
A szerzővel Szegő János beszélget. Közreműködik: Pál András
Kiefer, a magányos és elszigetelt kisvárosi számtantanár kénytelen rádöbbenni arra, hogy addigi élete és hivatása tarthatatlan és értelmetlen, a regény másik szála egy negyven felé közeledő házaspár krízistörténete. Schein Gábor sűrű szövésű, több szálon futó regénye arra a kérdésre keresi a választ, mit kezdhet az ember az életével; mi választ el és mi köthet össze embereket, akik szomszédai egymásnak, ugyanakkor idegenek a saját létezésükben.
19:00
Petőfi Irodalmi Múzeum – udvar
Nádasdy Ádám: Jól láthatóan lógok itt
A szerzővel László Ferenc beszélget. Közreműködik: Fodor Tamás
Nádasdy Ádám versei úgy szólnak hozzánk, ahogy a barátainkkal beszélgetünk: amikor váratlanul elmondanak valami bizalmasat, és mi tudjuk, hogy most a legtöbb, amit tehetünk, ha meghallgatjuk őket. Csakhogy Nádasdy verseinek olvasásával nem is a szövegekkel, de magunkkal vagyunk figyelmesek: ha odafigyelünk rájuk, magunkról tudhatunk meg valami bizalmasat. A Jól láthatóan lógok itt egy megkapóan eleven verseskönyv a villanófényként felragyogó felismerésekről.
19:30
Petőfi Irodalmi Múzeum – Díszterem
Fehér farkas és más kisfilmek
Tóth Krisztina írásai filmen
Szilágyi Fanni: Fehér farkas
Niki egyetlen barátja a közeli állatkert magányos lakója, a fehér farkas. A fiatal cigánylány egyetlen célja, hogy a veszélyes állat ketrecébe férkőzhessen, azonban szembesülnie kell az állatkert íratlan, ámde rendkívül szigorú szabályaival, melyeket elsősorban az állatkert férfi dolgozói diktálnak.
Pápai Pici: Hátsó lépcső
Bebi a Sorbonne-ra kapott ösztöndíjat, szállása egy párizsi ház kopár és mocskos manzárdja. A szomszédban egy szexmániás ösztönlény lakik, aki senkire és semmire nincs tekintettel. Bebit a barátja magnóüzenetei segítik át a magányon, majd magával ragadja ez az idegen, másik világ.
Baranyi Gábor Benő: Hol a nyuszi?
Egy fiú és egy lány kutyát sétáltatnak a sűrű erdőben. A kutya és a szüzesség elveszik.
Moldovai Katalin: Ahogy eddig
A remény ad értelmet életünknek. A film összes szereplője egy reményt adó kegyes hazugság részese lesz, amikor Margit megbetegszik. Ez a hirtelen jött esemény változást hoz anya és lánya életében, és egy új kezdetet is a kapcsolatukban.
Idegenek: A METU 2018-ban végzett Kreatív producer szakos hallgatói Tóth Krisztina Párducpompa című novelláskötete alapján készítettek szkeccsfilmet Idegenek néven. A diplomafilmben a történetek finoman úsznak át egyikből a másikba, úgy a stílusuk és világuk is változik, mégis ezer szállal kapcsolódnak egymáshoz.
A további programokról itt tájékozódhattok.
mindennapkonyv.hu
Megjelenés: 2019-06-12
Megjelenés: 2019-06-10
Megjelenés: 2019-06-07
méret: 197 mm x 125 mm
Megjelenés: 2019-06-05
méret: 130 mm x 130 mm x 14 mm
Megjelenés: 2019-06-03
méret: 174 mm x 103 mm x 8 mm
Megjelenés: 2019-04-08
méret: 183 mm x 124 mm x 30 mm
Megjelenés: 2019-02-19
méret: 190 mm x 130 mm x 41 mm
Megjelenés: 2018-06-05
méret: 140 mm x 215 mm
Megjelenés: 2018-06-04
méret: 120 mm x 190 mm
Megjelenés: 2016-09-19
méret: 200 mm x 140 mm x 200 mm