Könnyűségek, komolyságok Budapesten

Szerencsés, aki most szeretne koncertre menni, mert a hétvégén, és az elkövetkező hetekben gazdag lesz a kínálat, az érdeklődők számos program közül válogathatnak legyen szó jazzről, rockról, popról vagy komolyzenéről.

Pat Metheny ismét Budapesten

Három év után ismét Magyarországra jön játszani Pat Metheny. A világ egyik legjobb gitárosának tartott 62 éves amerikai zenész a budai MoM Sportban ad koncertet november 4-én. A zeneszerző-gitáros eddig húsz Grammy-díjat söpört be, körbeutazta már az egész világot. Először 1985-ben járt Magyarországon, azóta népszerűsége itthon is töretlen. Hosszú pályafutása során több mint félszáz albumot készített, az évtizedek során olyan remek zenészekkel dolgozott együtt, mint például John Scofield, Jaco Pastorius, Brad Mehldau, Steve Reich, Ornette Coleman, Herbie Hancock vagy David Bowie.

Új műsorának címe An Evening With Pat Metheny. A mostani turnéra egy különleges kvartettet állított össze. Inkább akusztikus felfogást képvisel a fiatal brit zongorista, Gwilym Symcock, akit már a magyar közönség is hallhatott egyszer. Szintén új tag a zenekarában a maláj származású ausztrál bőgős, Linda Oh, a dobos viszont már 2000 óta állandó társa, a Birdman című film zenéjével világsztárrá vált Antonio Sanchez.


 

Tizennégy országból 250 szakember és a nemzetközi zenei élet szereplői érkeznek a Budapest Showcase Hubra (BuSH)

A kelet-közép-európai régió fesztiválját november 15-től 17-ig tartják négy fővárosi helyszínen, előadást tart többek között Matt Lawrence Grammy-díjas producer is.

A BuSH a szintis elektronikától a cipőnézős gitárpopig vár zenészeket, menedzsereket, újságírókat, zeneipari szereplőket, hogy a kapcsolatépítések mellett együtt fejtsék meg, miként lehetne a siker felé lendíteni a kelet-európai mérleget.

A november 15-i nyitóestén az Akvárium Klubban fellép az Ivan and the Parazol, a Kamp! és a NOËP, ez lesz az első nagy eseménye a kelet-európai zenei életre koncentráló videó csatornának, a #newkidsfromthebloc-nak. A BuSH-on széles vásznon is láthatóak lesznek a csatorna legfrissebb videói.

A szakmai programok mellett a Grammy-díjas brit zenei producer, Matt Lawrence is csatlakozott az előadók sorához. Lawrence olyan zenészekkel dolgozott együtt, mint Adele, Amy Winehouse, Ellie Goulding, a Black Eyed Peas, a Mumford & Sons, Naughty Boy, Robbie Williams, a Scissor Sisters, George Michael, a Who, a White Stripes, Lady Gaga, Beyoncé vagy a Groove Armada.


Ma este a Müpában mutatja be Eötvös Péter Kossuth-díjas magyar zeneszerző legújabb, Multiversum című, orgonára, Hammond-orgonára és zenekarra írt művét a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében

Eötvös Péter korunk egyik legfoglalkoztatottabb és nemzetközileg is az egyik leghíresebb kortárs zeneszerzője. Nagy jelentősége van annak, hogy a művet a világpremier után alig néhány nappal hallhatja a magyar közönség a Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam közreműködésével. A darab ősbemutatóját kedden este Hamburgban tartották.

A darab egy speciális versenymű, amely orgonára, Hammond-orgonára és zenekarra íródott. A koncert első felében hallható lesz Liszt A bölcsőtől a sírig című műve, amelyet a Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam Side by Side elnevezésű ifjúsági programja keretében a Zuglói Filharmónia fiatal zenészeivel ad elő. Szerepel a programban Bartók Táncszvitje és Stravinsky Szimfónia három tételben című darabja is, a Multiversumot az est második felében játsszák.

A Multiversum az ősbemutatót követően Köln és Brüsszel után érkezik Budapestre, majd Amszterdamban, Párizsban, Genfben, Londonban és Szöulban folytatja útját a világhírnév felé.


Szombaton indul a Nemzeti Filharmonikusok Templomi bérletsorozata

Mozart, Respighi és Honegger művei szólalnak meg Hamar Zsolt vezényletével a Nemzeti Filharmonikusok Templomi bérletsorozatának nyitóhangversenyén a mai napon a Szent István Bazilikában, Budapesten.

Mozart 1772 és 1780 között tizenhét rövid, egytételes darabot komponált a salzburgi dóm számára, amelyeket a miséken adtak elő. A darabok mindegyike szonáta-formában íródott, előadó-apparátusuk a brácsát nélkülöző vonóskar és orgona, 1776-tól kezdve néhány szonátában fúvósokkal kiegészítve. Az orgona a művek mintegy felében több-kevesebb szólószerepet kap.

Respighi Templomablakok zenekari műve a „négy szimfonikus impresszió” alcímet viseli, a tételek négy régi ólomüveg templomablakon látható bibliai és a katolikus keresztény hagyományhoz kötődő történeteket jelenítenek meg.

Honegger leggyakrabban elhangzó III. szimfóniájának alcíme Liturgikus szimfónia, a tételek fölé a szerző ugyanis a katolikus liturgia egy-egy latin nyelvű mondatát írta. A zürichi Pro Helvetia alapítvány megrendelésére készült, a háború megpróbáltatásainak élményét tükröző, feldolgozó művet 1946-ban mutatták be.


A „czigány zene” Liszttől a Hungarikumig című kiállítás nyílik szombaton a krakkói Galícia Zsidó Múzeumban

A lengyelországi magyar évad keretében, a budapesti Néprajzi Múzeum közreműködésével rendezett tárlat azt a folyamatot vizsgálja, melyben a cigány muzsikusok közreműködésével létrejön a magyar nemzeti kultúrába illeszkedő „magyar” zene, a verbunkos és a csárdás.

A huszonhat, szövegmagyarázattal ellátott fényképtablóból álló, emellett műtárgyakat, hangszereket is bemutató kiállítás a cigány zenekarok és híres zenészek történetét napjainkig mutatja meg: a falusi bandáktól a külföldet megjárt együttesekig, majd a nagyzenekarok megalakításától a 100 Tagú Cigányzenekar hungarikummá nyilvánításáig érzékelteti a cigány zene „hídszerepét”.

A tárlat rávilágít a cigány kultúrának a Liszt Ferenc zeneműveiben, Barabás Miklós festményeiben, Petőfi Sándor, Vörösmarty Mihály költészetében felbukkanó hatásaira is.

A tárlat jövő év március 31-ig lesz megtekinthető.


Magyar komolyzenei klasszikusok Moszkvában

Komolyzenei koncertsorozatot indít útjára ősszel a Moszkvai Magyar Kulturális Intézet a világhírű Csajkovszkij Konzervatóriumban. A bérletet váltók pénteken első alkalommal hallhatják Oroszországban Balázs János Liszt Ferenc-díjas zongoraművészt, novemberben fellép Baráti Kristóf Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, december 8-án pedig a nemzetközi hírű Kodály Vonósnégyes (Falvay Attila, Bangó Ferenc, Fejérvári János, Éder György) is fellép.

A Moszkvai Magyar Kulturális Intézet tavaly már három telt házas előadást szervezett a Csajkovszkij Konzervatóriumban. Év elején a 100 éves a Csárdáskirálynő-kamaraturné aratott sikert az 1700 fős nagyteremben, júniusban Fülei Balázs Liszt Ferenc-díjas zongoraművész adott koncertet a Rahmanyinov-koncertteremben, végül pedig Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című operáját hallhatta a moszkvai közönség Sass Sylvia és növendékei előadásában.


VIDEÓ: https://youtu.be/I4bOuWpCoYc

Pop, rock, indie és elektronikus zenei csemegék

A klubkoncertek rajongóinak és a fesztiválhangulatra vágyóknak is különlegességeket tartogat a most zajló 26. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál.

Az After Crying október 17-én ad koncertet a BMC-ben. A könnyű- és a komolyzene határain egyensúlyozó, 31 éve működő formáció ezúttal egyfajta számvetésre készül: tévedései felett akar nyilvános önkritikát gyakorolni. Ezek a tévedések viszont nemcsak az alkotók, hanem mindannyiunk téveszméi, önáltatásai, amikkel izgalmas dallamokon keresztül szembesülhetünk.

Az elektronikus zenei ikonként számon tartott Carl Craig a techno úttörőjének számít. Legutóbb Francesco Tristan zongoristával, a párizsi Les Siécles zenekarral és Francois-Xavier Roth karmesterrel állt össze, hogy Versus című munkáját szimfonikus zenekari környezetbe ültesse át. Ezzel a crossover produkcióval érkezik október 18-án az Akvárium Klubba.

A jövőre 25 éves Anima Sound System egy Prieger Zsolt köré csoportosuló gondolkodói műhely. Az állandóan megújuló elektronikus zenei produkció magabiztosan kalandozik a különböző stílusok között, és a CAFéra is különleges ősbemutatóval készül. Október 21-én Jerusalem, My Love című estjén black work-songokra és biblikus tematikájú spirituálékra épülő műsorral jelentkezik, méghozzá a brit Cinematic Orchestra énekesnője, Heidi Vogel vendégszereplésével.

A német zongorista és zeneszerző, Martin Kohlstedt szinte sohasem játszik színpadon, így rendhagyó módon az A38 hajó nézőterén fog ülni október 18-án, így a közönség testközelből tapasztalhatja meg érzékeny és törékeny világát..

Új helyszínként debütál a fesztiválon a Kuplung és vele a Kuplung Sounds Good! fesztivál, amelynek programja a hazai kortárs könnyűzenei kultúra, a dalszerzés és az előadóművészet együttélése, valamint a hangszeres zene népszerűsítésének szellemében állt össze. Október 19. és 22. között a hazai könnyűzenei szféra legnépszerűbb előadói adják egymásnak a színpadot a belvárosi romkocsmában. Fellép a stílusként a future pop elnevezést használó Mary PopKids, az Irie Maffie dívája, az ismét vinyl albummal jelentkező Sena, lesz Esti Kornél-koncert, a zárónapon pedig a Soerii & Poolek játszik vadonatúj látványvilággal, táncosokkal és jelmezekkel.


Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2018-03-28 10:34:52

„És szél támad. És fölzeng a világ.” – Pilinszky János: Harmadnapon

Tovább
HÍREK
2020-04-02 09:38:44

Nyilvánosak az Év Gyerekkönyve Díj 2020-as jelöltlistái

Tovább

Hallgatni arany!