Banksy az utcán, Basquiat a múzeumban
Diszkrimináció, utcai művészet és a Szépművészeti díja. Heti művészeti hírösszefoglalónk.Két új Banksy Londonban
A graffitiművész az Instagramon a Jean-Michel Basquiattel való „nem hivatalos együttműködésnek” nevezte az alkotásokat, melyek a Barbican Centre szomszédságában láthatók. Az intézmény Basquiat: Boom for Real című tárlata szerdán nyílt meg.
A graffitik közül az egyik, óriáskereket ábrázoló alkotás képe mellett a következő olvasható: „nagyszabású Basquiat-kiállítás nyílik a Barbicanben, amely egyébként minden erejével azon van, hogy eltüntesse falairól a graffitiket”.
Festőmaraton a diszkrimináció ellen
Budapesten és Szegeden is megrendezték a Psychart 24 elnevezésű festőmaratont pénteken. A 2010-ben létrejött kezdeményezés célja, hogy a művészet eszközeit felhasználva segítse a pszichoszociális fogyatékossággal kapcsolatos előítéletek és diszkrimináció csökkentését, emellett pedig hozzájáruljon a pszichiátriai betegek köré épült falak ledöntéséhez – hangzott el a műsorban.
Beck Szilvia, a fővárosi eseménynek otthont adó Budapest Art Brut Galéria vezetője arról beszélt, hogy nyolcadik alkalommal tartják meg a festőmaratont, amelynek keretében 24 órán keresztül Szegeden és Budapesten is pszichiátriai betegek festenek majd. Az alkotókhoz bárki csatlakozhat, lehet amatőr vagy professzionális művész.
A festőmaraton során elkészült művekből kiállítást rendeznek, amely decembertől látható a Budapest Art Brut Galériában.
Európai Nyelvi Díjat kapott a Szépművészeti Múzeum oktatási programja
A barANGOLunk (DepARTures) című nyelvoktatási programjában a műalkotások segítségével fejlesztik a résztvevő gyerekek angoltudását. A jelenleg iskolai tesztelés alatt álló tananyag a múzeum által szervezett táborokban már jól vizsgázott, most pedig az Európai Bizottság elismerését is kiérdemelte.
A barANGOLunk múzeumpedagógiai program interaktív tananyagát diákok számára dolgozta ki Juhász Litza, múzeumpedagógus azzal a céllal, hogy a fiatalok művészettörténeti és nyelvi ismereteit párhuzamosan lehessen fejleszteni.
A festményeken és szobrokon ábrázolt emberek, tájak és jelenetek egy izgalmas történeten vezetik keresztül a résztvevőket, akik kalózzal és varázslóval is találkozhatnak, valamint labirintusban és lakatlan szigeten is kóborolhatnak, miközben számtalan angol szót és kifejezést tanulhatnak meg. A tanulók fantáziájára is szükség van, hiszen a történet részleteit ők maguk találják ki. Ez a játékos tanulási forma az eddigi résztvevők számára informatívnak, motiválónak és a nyelvtanulás szempontjából hasznosnak bizonyult.
Péntek este megnyílt a Varsóban a Modernizmus Magyarországon 1900-1930 című kiállítás
A kiállítás a lengyelországi magyar évadnak zárlatának is tekinthető, melyhez hasonlót utoljára 1998-ban szerveztek. A mostani, másfél éves rendezvénysorozat időtartamában és programkínálatában messze felülmúlta az előzőt.
A 2018. január 7-ig látogatható kiállítás Rippl-Rónaitól a Nyolcakon át Kassákig és Moholy-Nagyig több mint száz alkotást mutat be. A művek döntően a pécsi Janus Pannonius Múzeumból és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galériából érkeztek, de kölcsönzött műveket a kaposvári Rippl-Rónai, a tatai Kuny Domonkos, a székesfehérvári Szent István Király és a szentendrei Ferenczy Múzeum is.
FORRÁS: MTI