Lenne-e fantasy nélküle? – 80 éves A hobbit
Bilbo Baggins kalandos utazásának története, A hobbit 80 éve került a könyvesboltokba.Peter Jackson monumentális filmes vállalkozása óta a legtöbben A hobbitot A Gyűrűk Ura spin-offjának tekintik, pedig az tagadhatatlanul gyermekkönyvnek íródott, és sokkal több, mint puszta előzmény. Jelentőségét a modern zsánerirodalomban, és különösen a fantasy műfajban nem lehet túlértékelni.
A fantasynak voltak előzményei az irodalomban már Tolkien előtt is, hiszen Lewis Carroll, Robert E. Howard vagy épp Edgar Allen Poe munkássága előképe volt mindannak, ami a 20. század második felében terebélyesedett, majd napjainkban teljesedett ki. Tolkien megkerülhetetlenné vált, ha fantasyról beszélünk. Parafrazálva a Gogolra vonatkozó mondást, mindenki az ő köpönyegéből bújt elő. Beszéljünk akár George R. R. Martinról akár Terry Prachettről vagy Patrick Rothfussról. Hiszen az alapvető építőelemek mindig visszatérnek, melyeket ő használt elsőként. Különféle fantasztikus emberszabású lények: elfek, törpök, orkok és goblinok; az óriási szörnyek: polipok, sárkányok és pókok. Egy középkorihoz nagyban hasonlító ismeretlen világ, melyet a Gonosz fenyeget, de megjelennek hőseink, akik mindent megtesznek azért, hogy megmentsék.
Napjaink egyik legnépszerűbb fantasy sorozata, A tűz és jég dala könyvben és a Trónok harca a képernyőkön is ezeket az összetevőket használja. Igaz egy kicsit másképp. A hangsúlyok máshol vannak, de az alapok egyeznek.
Mint minden jó mítosz, A hobbit is először élőszóban hangzott el. Tolkien fiainak, Johnnak, Michaelnek és Christophernek mesélte a húszas évék végén. Nyolc évvel később George Allen & Unwin adta ki a The Hobbit első 1500 példányát. December végére mind elkelt. De az igazi sikert az 1954-ben megjelenő trilógia, A Gyűrűk ura hozta meg számára.
Könyveit manapság olvasók százai teszik le, mert leírásai hosszúak, a történet nem elég pörgős, ráadásul vannak, akik azzal vádolják a könyveket, hogy nőgyűlölő és rasszista szemszögből ábrázolják a világot, hisz a jó fiúk általában fehérek és európaiak, míg a csúnya orkok sötét bőrűek és az aranyéhes törpék emlékeztetnek a mérgező zsidó sztereotípiákra. Pedig Tolkien bigott keresztény létére fajok közti szerelemről is ír könyveiben, a tündeszexről pedig tanulmányokat közölt.
A negatív felhangok ellenére A hobbit kitart. Évről évre olvasók ezreit ragadja magával a mese, míg a műfaj művelői számára továbbra is etalon marad.
FORRÁS: theguardian.com
Megjelenés: 2017-12-08
Megjelenés: 2016-12-05
méret: 210 mm x 140 mm x 12 mm