Vagány animáció a 200 éves Frankensteinről
A Genfi-tó partján, Lord Byron házában vetette papírra Frankenstein történetét az akkor alig tizenkilenc éves Mary Shelly, mely mind a mai napig meghatározza a horrortörténetek teljes műfaját.Nem akárki volt ő. Mary Wollstonecraft Godwin néven született Londonban 1797-ben. Apja az ismert író, filozófus és újságíró, William Godwin, anyja pedig feminista írónő, Mary Wollstonecraft volt, aki Mary születését követően gyermekágyi lázban meghalt. Mary tizenegy éves korában írta első rövidebb művét, Mounseer Nongtongpaw-ot, melyet apja kiadója publikált is. Ha ez nem lenne elég, négy évvel később egymásba szerettek az akkor már nős Percy Bysshe Shelleyvel. Férfi a XIX. századi angol romantikus költészet egyik legnagyobb géniusza volt Byron és Keats mellett. A szerelmesek, mivel kapcsolatukat titokban kellett tartaniuk, Svájcba utaztak Byronhoz, aki anyagilag is segítette őket. Három gyermekük született, ebből ketten korán meghaltak.
A legendás regény erdeti címe Frankenstein, avagy a modern Prométheusz, mely arra utal, hogy a lényt létrehozó Victor Frankenstein Prométeuszhoz hasonló figura. Mary Shelley számára Prométheusz nem hős, hanem gonosztevő volt. A Frankenstein nevet Mary állítólag megálmodta, Victort pedig férje használta álnévként. A professzor modellje akár maga Percy Shelley lehetett, aki szívesen kísérletezett puskaporral és elektromossággal.
A mű 200 évvel ezelőtt 1818 januárjában jelent meg először férje előszavával, mindössze 500 példányban. A regény végül számos XIX. századi elképzelés szintézise lett, ahogy az alábbi videóból is kiderül. A regény magyar nyelvű változatát Göncz Árpád készítette 1977-ben. Az eredeti Frankenstein-történet több száz adaptációt ért meg a legkülönfélébb médiumokon keresztül. Készült belőle opera, színmű, musical, képregény, rádiójáték, film.
Forrás: openculture.com
Megjelenés: 2014-12-09