Tényleg nem szeretjük az e-könyvünket?

A múlt hónapban tettek közzé egy kutatást az Arizonai Egyetem és a Towson Egyetem kutatói, mely a papírkönyvekhez és az e-könyvekhez kapcsolódó olvasói élményt vizsgálták, és úgy találták, hogy az utóbbit használó tulajdonosok pszichológiai tapasztalata lényegesen különbözik az előbbi csoporttól.

A tanulmány megállapította, hogy a kutatási résztvevői érzelmileg kötődnek a papírkönyvekhez. A fizikai formában olvasott könyv hozzájárult önérzetükhöz, és úgy érezték, hogy valamiféleképpen részükké vált az adott mű. A könyv szerelmesei már régóta panaszkodtak az e-könyvek használatát kísérő könyvszag elvesztéséért, ami talán épp ezt az érzést próbálja költői módon leírni. De a résztvevők a könyvbirtoklás számos egyéb fontos vonatkozását is említették, többek közt voltak, akik a könyvespolcok rendezését a személyiség ápolásához hasonlítottak.
Voltak, akik csalódottan számoltak be arról a tapasztalatukról, hogy jogvédelmi korlátozások miatt nem oszthatják meg barátaikkal az e-könyveket. A szakma már régóta sejtette, hogy a szájhagyomány fontos szerepet tölt be a könyvmarketingben, és az e-könyveket kísérő korlátozások veszélyeztetik ezt.
Érdemes megjegyezni azonban, hogy az ilyen korlátozások technológiai szempontból nem szükségesek, de a kiadók a túlzott megosztás megakadályozásának eszközeként alkalmazzák, hogy csökkentsék a korlátlan megosztásból származó bevételkiesést. Míg egy papírkönyvet csak addig adhatunk kézről kézre, míg végül szétesik, és használhatlanná válik, addig egy e-könyvet végtelen alkalommal, és még az ezredik tulajdonos is sérülésektől, jegyzetektől, kávéfoltoktól és egyéb szennyeződésektől mentesen kapja meg.
Ugyanakkor az e-könyvek óriási előnye, hogy a szövegméretet szabadon változtathatják az olvasón, illetve akár egy egész könyvtárak magukkal vihetnek bárhova, anélkül hogy több bőröndöt meg kellene pakolniuk, így tulajdonképpen, bárhol, bármikor, bármit olvashatnak.
A tanulmány szerzői úgy összegzik a kutatást, hogy a papírkönyv és az e-könyv különböző termékek, melyek különböző funkciót töltenek be a mindennapjainkban. Míg az előbbi esetében a személyességen, az élményen van a hangsúly, addig a másik esetében a funkcionalitás és a praktikusság a mérvadó.

 

Forrás: forbes.com


tovább ►
ISBN: 9789630789165
Megjelenés: 2010-11-22
méret: 185 mm x 110 mm x 12 mm
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2019-03-06 15:18:18

„mintha érezték / volna, hogy nem vagyok / az, aminek látszom” – Pál Sándor Attila: Szarvasének

Tovább
HÍREK
2020-04-02 09:38:44

Nyilvánosak az Év Gyerekkönyve Díj 2020-as jelöltlistái

Tovább

Lehet szeretni egy e-könyvet? Mármint magát a tárgyat?