Szerzők és jogaik egy fanfiction tükrében
Adam Roberts sci-fi író, számtalan regény, novelláskötet és paródia szerzője nemrég egy, a The Guardianben megjelent cikkében, a szerzői jogról szóló törvények felülvizsgálatát szorgalmazta.Nemrég Roberts jó barátja, a 2016-os Costa Könyvdíj legjobb elsőkönyves szerzőjének járól elismerést bezsebelő Francis Spufford írt egy új Narnia-regényt The Stone Table címen, melynek cselekménye a Varázsló unokaöccse és Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény eseményei között játszódik. Ám azt, ha nem sikerül C. S. Lewis örököseivel megegyeznie, legkorábban csak az Lewis halála után hetven évvel, azaz 2034-ben pulikálhatja.
A szerzői jogot szabályozó törvények többsége még az internet kora előtt született, amikor nyomdagépekre, tintára és papírra volt szükség, hogy valaki alkotását a nyilvánosság elé tárja, azonban a számítógépek és az internet széleskörű elterjedésével a világ radikálisan megváltozott. Ma már bárki bármikor, egy másodperc töredéke alatt, publikálhatja művét, amit aztán bárki, bárhonnan elérhet, letölthet. A ma érvényes törvények ezekkel a változásokkal egyszerűen nem számolnak.
„A védjegyjogot a termékek vagy szolgáltatások kereskedelmi jogainak védelme érdekében hozták létre, ám ebben az esetben ez ellentmondásban áll a szerzői joggal, hiszen aszerint a szerzői joga 70 évvel az alkotó halála után megszűnik." / Fotó: pixabay.com
Tovább bonyolítja a helyzetet a védjegyjog, mely kulcsfontosságú a fent említett Narnia-könyv kapcsán, ugyanis az univerzumhoz tartozó legfontosabb kifejezések márkajelzéssel rendelkeznek, és mivel a védjegyek ismételten megújíthatók, ez azt is jelentheti, hogy ezek 2034 után sem lesznek használhatók. A védjegyjogot a termékek vagy szolgáltatások kereskedelmi jogainak védelme érdekében hozták létre, ám ebben az esetben ez ellentmondásban áll a szerzői jog szerint a művek védelme 70 évvel az alkotó halála után megszűnik.
Árnyalja a helyzetet a fanfictionök térhódítása. Több tízezer rajongó ír történeteket kedvenc univerzumában, és az elkészült műveket legtöbbjük online közzé is teszi. Néhányan a jogtulajdonosok közül szemet hunynak efölött, feltéve, ha az alkotások ingyenesen elérhetők, ám gyakorlatilag minden fanfiction szerző megsérti a törvényt, és büntetőeljárást indíthatnának ellenük.
Érdemes lenne a fentiek tükrében végre rendet tenni ebben a zűrzavarban, és egy olyan törvényi hátteret kidolgozni, mely életszerű, ugyanakkor a jogörökösök és kiadók számára is megfelelő.
Forrás: The Guardian
Borítókép: Deviantart
Megjelenés: 2018-11-23
méret: 180 mm x 110 mm x 20 mm
Megjelenés: 2018-10-09
méret: 180 mm x 110 mm x 20 mm