Robottánc és gépzene

Februárban ismét hazánkba látogat a gépzene klasszikusa, a Kraftwerk. Robot táncol a Trafóban. Frenák Pál társulata pedig a hirosimai atomtámadásról rendez előadást. Tánc és zene 10 percben.

Kilenc év után ismét Kraftwerk-koncert lesz Magyarországon

A csaknem fél évszázada létező düsseldorfi elektronikus zenei csapat 2018. február 21-én lép fel a Papp László Budapest Sportarénában. A koncert a májusban megjelent, 3-D (Der Katalog) című kiadványához kapcsolódik, és míg a zene szól, a közönség 3D-s szemüvegben nézheti majd a vetítést.

A Ralf Hütter és Florian Schneider által alapított csapat 1970-ben vette fel a Kraftwerk nevet. Az áttörést az 1974-es Autobahn című lemez hozta meg. A csapat nevéhez olyan slágerek fűződnek, mint a Tour de France, a Das Modell, a Neonlicht, a Taschenrechner, a Nummern vagy a Der Telefon Anruf.



Táncoló ipari robot a Trafó színpadán

Egy hús-vér táncossal tökéletes összhangban mozog együtt a színpadon egy ipari robot a Huang Ji & KUKA című tajvani előadásban, amelyet október 5-én és 6-án nézhetnek meg az érdeklődők a Trafó Kortárs Művészetek Házában.

Az előadásban szereplő tajvani KUKA cég ipari robotjának 1 percnyi mozgását 10 órán át programozta a produkció megálmodója, Huang Ji koreográfus, feltaláló, videós és táncos, aki a robot táncpartnere lesz a színpadon.

Az emberi méretű, karjaival hadonászó robot mozgása ugyan eleinte gépiesnek tűnhet, ám a hangja és a viselkedése az előadás előrehaladtával egyre természetesebbé és emberibbé válik. A robot lézerfénnyel és emberszerű mozgásával irányítja a színpadon kibontakozó szerelmi történetet.

Az előadás a koreográfus személyes élettörténetéből táplálkozik. Huang Ji ugyan gazdag családba született, ám apja csődbe ment, amikor a fiú tízéves volt. Fényűző otthonukból szűkös, kényelmetlen lakásokba költözködtek, amelyekben Huang Ji végignézte szülei öngyilkossági kísérleteit. Fiatalon csak arra tudott gondolni, hogy olyan tökéletesnek kell lennie, akár egy robotnak: nem csupán meg kell oldania minden problémát, hanem engedelmesnek, barátságosnak, figyelmesnek és önzetlennek is kell lennie. Ebből fakad az érdeklődése a robotika iránt, amelyet a művészet segítségével épít be az alkotásaiba.

A többszörösen díjnyertes előadás nyitotta meg 2013-ban Grazban a nemzetközi hírű Ars Electronica digitális művészeti és multimédia fesztivált, azóta pedig beutazta a világot.



A hirosimai atomtámadást idézi fel a Frenák Pál Társulat új előadása

A HIR-O című előadás október 11-én debütál a Müpában a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében.
A mély és letisztult érzésekre fókuszáló produkció a hagyományos japán tánc, a butoh és a koreográfusra jellemző rendkívül szuggesztív mozdulatokból épül fel. A Marguerite Duras könyve alapján készült Szerelmem, Hirosima (1959) című kultikus filmből, és az eseményt drámaian megörökítő, eredeti dokumentumokból, filmekből, valamint irodalmi művekből inspirálódó mű emberi kapcsolatokon keresztül vizsgál egyetemes társadalmi problémákat.

Frenák Pál koreográfiai munkájának meghatározó inspirációja személyes találkozása a néhai Ono Kazuóval, a japán butoh tánc meghatározó alakjával. A butoh a második világháború által megtört Japán előadóművészeinek nyelve, amelyen képesek megfogalmazni a traumát.

Az előadást az október 11-i premiert követően, a HIR-O-t legközelebb október 31-én láthatja a közönség a Müpában.

FORRÁS: MTI


Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2018-03-28 10:34:52

„És szél támad. És fölzeng a világ.” – Pilinszky János: Harmadnapon

Tovább
HÍREK
2020-04-02 09:38:44

Nyilvánosak az Év Gyerekkönyve Díj 2020-as jelöltlistái

Tovább

Robotok, gépzene, Hirosima