Pilótának készült, író lett belőle – Lőrincz L. László 80

Napjaink egyik legolvasottabb magyar írója az orientalista Lőrincz L. László nyolcvanadik könyve megjelenésével ünnepelte nyolcvanadik születésnapját. Évente két könyve jelenik meg többezres példányszámban, és szinte mindegyikük ott szerepel a könyvek top tízes listáján.

Karl May nyomában
A Somogy vármegyei Szilvásszentmártonban született. Kiskorában pilóta szeretett volna lenni, később olvasmányélményei, elsősorban Karl May műveinek hatására döntött úgy, hogy keletkutató lesz, expedíciókat szervez, és megírja úti kalandjait.

 

Indiana Jones helyett
Kiváló tanulmányi eredményei ellenére származása miatt – egyik nagyszülője kuláknak minősült, a másik református lelkész volt – a Rákosi-kor idején nem vették fel gimnáziumba, így a kaposvári Édesipari Szakközépiskolában érettségizett. Az ELTE bölcsészkarán török vagy perzsa szakra akart menni, de mivel oda sokan jelentkeztek, ismerősei tanácsára mongol szakra iratkozott be, történelem-mongol szakos diplomáját 1962-ben szerezte meg. Tanulmányai során hosszú éveket töltött a Távol-Keleten, ösztöndíjasként az ulánbátori Állami Csojbalszan Egyetemen, valamint a bonni Friedrich Wilhelm Egyetemen is.

 

A szerző különleges ajándékokkal lepte meg olvasóit születésnapja alkalmából. / Forrás: Facebook

 

A tudós

A diploma megszerzése után tagja volt a Magyar Tudományos Akadémia Orientalisztikai Munkaközösségének, később a Kelet-kutató Intézet tudományos főmunkatársa, majd az ELTE előadója lett. 1967 óta a nyelvtudományok kandidátusa. A tibeti és a mongol folklór és irodalom, valamint e népek történelme tudományos munkásságának fő területei. E témakörökben mintegy száz cikke és több könyve is megjelent, például a mongol népköltészetről és mitológiáról, Mongólia történetéről, a tibeti démonokról és varázslókról, magyarra fordított burját és mongol eposzokat.
Az író regényeiben sem tagadja meg tudós mivoltát, a fordulatos kalandok jó ürügyet kínálnak számára némi tudományos ismeretterjesztésre is.

 

Főhősét egy brit diplomatáról mintázta
    
Szépírói pályáját ifjúsági regények írásával kezdte. Igazán népszerű íróvá azonban a nyolcvanas évek elejétől megjelenő tudományos fantasztikus regényei, valamint a Galaktika folyóiratban megjelent sci-fi novellái tették.
1983-ban Leslie L. Lawrence néven publikálta a Sindzse szeme című kalandos krimijét, amellyel nem várt sikert aratott.
A Himalájában játszódó izgalmas és fordulatos történet főhőse az angol állampolgárságú, de magyar származású rovartudós és Kelet-kutató Leslie L. Lawrence (más néven Blobzang rinpócse), aki több nyelven beszél, biztos kézzel bánik a Smith and Wesson revolverrel, briliáns elme, nem mellesleg a női szívekhez is könnyedén megtalálja az utat.
Egy interjúban elárulta, hogy hősét egy Mongóliában szolgálatot teljesítő angol diplomatáról mintázta, aki kilenc nyelven beszélt, és kémelhárítóként dolgozott a második világháború idején.
A rokonszenves különc számos további regényében is felbukkan, hol Afrikában, hol Indiában, Tibetben vagy éppen Kínában ered a rosszfiúk és a titokzatos természetfölötti jelenségek nyomába, természetesen mindig sikerrel.

 

Elismerései   
Munkásságát eddig Galaktika-, Arany Meteor- és Zsoldos Péter-díjjal jutalmazták. A hivatalos elismeréseknél is sokatmondóbb azonban az a tény, hogy Lőrincz L. László napjaink egyik legolvasottabb magyar írója, évente két könyve jelenik meg többezres példányszámban, és szinte mindegyikük ott szerepel a könyvek top tízes listáján. Idén két kötete jelent meg: Az üvegpadlós függőhíd kolostora és Az ikrek ideje.
2014-ben az író hetvenötödik születésnapja alkalmából rajongói A föld alatti piramis címmel képregényalbumot jelentettek meg, amelybe a fantasztikus írásaiból készült képregényeket gyűjtötték egybe.


Leslie L. Lawrence

Tovább
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2018-09-20 16:35:34

Ne sajnáld, ha rágja, ha tépi, épp olvasni tanul

Tovább
SZERINTETEK
2019-01-14 19:00:53

Cixin Liu: A sötét erdő (Háromtest-trilógia 2.)

Tovább

Nyolcvanadik könyvével ünnepelte nyolcvanadik születésnapját a népszerű magyar író.