Ősszel startol a PesText! – Fesztivál, pályázat, irodalom
A közép-európai irodalom ünnepe lesz a PesText Nemzetközi Irodalmi Fesztivál, melyet szeptember végén rendeznek meg először Budapesten. Az esemény célja, hogy a világirodalmat fókuszba állítsa, illetve a magyar irodalom nemzetközi kapcsolatait erősítse.100 szerző
Körülbelül 100 szerző érkezik a fesztiválra. Bemutatják a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) V4-es rezidens programjában részt vevő alkotókat, de hívnak vendégeket Ausztriából, Romániából, Szerbiából, Horvátországból, Izraelből, Törökországból, Észak-Macedóniából is. A programok három helyszínen zajlanak majd: az A38-on, a PIM-ben és a Lumen Kávézóban.
Közel 100 szerző érkezik a fesztiválra. / Fotó: PesText
Műfordítók
A fesztivál keretében, szeptember 29-én a Lumenben fogják átadni a Műfordítók Egyesülete (MEGY) Jeromos Oroszlánja díját, amelyet a legfordítóbarátabb kiadó kaphat. Ez 2018-ban a Magvető Kiadó volt. A szervezők célja a jövő műfordító generációjának kinevelése, ezért a fesztiválon fiatal fordítók számára workshopot is rendeznek.
Inverz
Kollár Árpád, a fesztivál főszervezője szerint:
„itthon is lehet szolgálni a magyar irodalom külföldi népszerűsítésének ügyét, ha Magyarországra invitálunk olyan kiváló szerzőket, akik elősegíthetik ezt az ügyet. A PesText első évében a környező, elsősorban a visegrádi országokra fókuszálunk és meghívunk több nem magyarul író magyar szerzőt, köztük David Szalayt, Terézia Morát, Tibor Fischert és Barabási Albert László hálózatkutatót.”
Fotó a sajtótájékoztatóról. / Fotó: PesText
Tehetség + network = siker
Pál Dániel Levente, a PIM külügyi és irodalmi exportügyi tanácsadója a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a magyar irodalomban fel kell oldani azt a frusztrációt, téves elképzelést, hogy magyar nyelven alkotó írónak nehéz kijutnia külföldre. Azt is mondta, hogy ehhez a tehetség mellett a kapcsolatok kiépítése is rendkívül fontos, illetve annak ismerete, hogy mi zajlik most a világirodalomban, mi foglalkoztatja a szerzőket.
Pályázat
A PesText idei kiemelt témája a szabadság lesz, ehhez magyar nyelvű pályázatot is hirdetnek Neked mit jelent a szabadság? címmel, melyre július 31-ig lehet jelentkezni. A beküldött írásokból, melyeket erre a címre várnak egy szakmai zsűri választja ki a legjobb tizenegy munkát, majd a fődíjast, a közönségdíjra pedig bárki szavazhat majd a PesText oldalon. Mindkét győztest 200-200 ezer forinttal díjazzák, és a két írást lefordítják angol nyelvre és megjelentetik a fesztiválra megjelenő kiadványban. Műfaji megkötés nincs, de a pályamű terjedelme nem haladhatja meg a 8000 karaktert. A zsűri az értékelési folyamat alatt nem ismeri a művek alkotóinak kilétét, így azokat bekülhetitek saját nevetek vagy álnév alatt is.
mindennapkonyv.hu / MTI