Orwell kifogásolta Dalí erkölcseit

Vajon fontos-e, hogy egy művész milyen életet élt? Mennyire volt erkölcsös? És ez érinti a művészetét, befolyásolhatja-e annak értékét? George Orwell ezekre a kérdésekre kereste a választ 1944-es esszéjében, melyet Salvador Dalí önéletrajzi könyve kapcsán írt.

Az író kortársát „undorító emberi lény”-nek nevezte,  a könyvről pedig a következőket írta: „Ha lehetséges lenne, hogy egy könyv fizikailag büdös legyen a tartalmától, ez az lenne.” Heves reakcióját a könyv alábbi és ahhoz hasonló részei váltották ki: hatéves korában Dalí a hároméves húgát fejbe rúgta, miközben arra gondolt, hogy az egy labda. 29 évesen egy fiút dobott le egy hídról, egy fiatal lányt pedig  addig taposott, amíg az sírva nem fakadt és vérezni nem kezdett.

Dalí az emberek és az állatok iránti kegyetlensége a sorozatgyilkosok ifjúságára emlékeztethet, nem pedig híres művészekére. Biztos, hogy az olvasót elkábítják a festő túlzásai, melyek akár fantáziája szüleményei is lehetnek, ugyanakkor Orwell szerint még ha elképzeltek is, a lényegen nem változtatnak, hiszen mindezt Dalí szerette volna megtenni.

Dalít mindennek ellenére kivételes alkotónak tartja. Karrieristának, de nem csalónak, aki sokkal tehetségesebb, mint a legtöbb ember, aki vádolja őt. Orwell nem vitatja Dalí művészetének értékét, és eltávolodik azoktól, akik erkölcsi okokból ezt tennék. „Az ilyen emberek nem tudják elismerni, hogy az erkölcsileg bomlott is tud esztétikailag helyénvaló lenni” – írja. Szerinte ez „veszélyes álláspont, amelyet nem csak a konzervatívok és a vallási fanatikusok fogadnak el, hanem a fasiszták és a tekintélyelvűek, akik könyveket égetnek és kampányokat vezetnek a degenerált művészet ellen.

Ugyanakkor, Orwell szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni vagy megbocsátani Dalí erkölcstelenségét: „Ha Shakespeare holnap visszatérne a földre, és kedvenc passziója vasúti kocsikból kislányok elrablása lenne, nem szabadna azt mondanunk neki, hogy folytassa, hátha ír még egy Lear királyt.”

Orwell bölcs, higgadt esszéje visszafogottságra int bennünket. Amikor valakinek az alkotásait elismerjük, bűnöző, erőszakos cselekedeit nem kell szükségszerűen elfogadnunk, illetve, ha valakit erkölcstelen viselkedése miatt elítélünk, a művészetét, zsenialitását nem kell tagadnunk.

 

Forrás: openculture.com


tovább ►
ISBN: 9789632660042
Megjelenés: 2011-03-14
tovább ►
ISBN: 963744808
Megjelenés: -0001-11-30

George Orwell

Tovább
Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2018-09-20 16:35:34

Ne sajnáld, ha rágja, ha tépi, épp olvasni tanul

Tovább
MINDENNAPI
2020-03-30 08:20:39

15. nap otthon – Medgyes Péter - Varga Koritár Pál: Diplomaták mesélik

Tovább

„Ha lehetséges lenne, hogy egy könyv fizikailag büdös legyen az oldalaitól, ez az lenne.”