Még nem olvastad a Fahrenheit 451-et?
Nemrég számoltunk be Ray Bradbury Fahrenheit 451-ének egy igazán különleges kiadásáról, melyben a szöveg hő hatására válik láthatóvá. Most egy olyan menő animált videót ajánlunk nektek, melyben a TED ed munkatársai mondják el, miért kihagyhatatlan remekmű az amerikai sci-fi író 1953-as disztópiája.
Az animáció első felében a narrátor röviden összefoglalja a regény cselekményét, majd a második részben a regény keletkezésének körülményeiről és jelentőségéről beszél, végül pedig definiálja a disztópikus regény fogalmát is.
Bradbury a hidegháború legkeményebb éveiben írta a könyvét, amikor mindenki tartott attól, hogy katasztrófába torkollhat a két nagyhatalom konfliktusa. Amerikát a paranoia és a félelem jellemezte. Az FBI gyakran zaklatott művészeket, írókat, akikről azt feltételezték, hogy szimpatizálnak a kommunizmussal. Ez egy olyan rendszert vetített előre, amely polgárai totális ellenőrzésére törekszik.
Víziója nemcsak időtállónak, hanem pontosnak is bizonyult, ugyanis könyvében egy olyan szigorúan ellenőrzött társadalmat ábrázolt, ahol az információt cenzúrázzák, a polgárok pedig robotizált otthonaikban a virtuális valóságban keresnek menedéket. A Fahrenheit 451-ben a kultúrával együtt a képzelet és önkifejezés is eltűnik a világból. Ezzel együtt a nyelv is sérül, veszít kifejező erejéből. Regényében az elnyomó hatalom az uralmat nem erőszakkal szerzi meg, hanem a tömegek közönye teszi lehetővé felemelkedését. A könyv hangsúlyozza az önálló gondolkodás fontosságát.
Forrás: openculture.com
Megjelenés: 2018-05-14
Megjelenés: 2016-10-13
méret: 210 mm x 140 mm x 12 mm