Mi a gond Zimbardo híres börtönkísérletével?
A szociálpszichológia két kísérletét is támadások érték az elmúlt hetekben. Az egyik, a neves amerikai pszichológus, Philip Zimbardo 1971-es stanfordi börtönkísérlete, amelyet már a maga idejében is sok szakmai kritika ért, a másik Stanley Milgram 1963-as elektrosokk-kísérlete, amely a hatalommal szembeni engedelmességet, illetve a parancsszóra szadistává válást demonstrálta. Krekó Péter szociálpszichológussal Bombera Krisztina és Vujity Tvrtko beszélgetett erről az ATV-ben.Beszélgetés az ATV-ben Krekó Péterrel Philiph Zimbardo börtönkísérletéről.
A beszélgetés során Krekó Péter elmondta, hogy a szakmában kritikával kezelik Zimbardo híres börtönkísérletét. Inkább anekdotának tekintik, mint valódi kísérletnek, hiszen nem voltak adottak a feltételek, azonban véleménye szerint ez nem vethet rossz fényt a már elkészült több tízezer kutatásra. Hangsúlyozta egy börtöntanulmány kutatói – akik elsőként kritizálták Zimbardót, vagy más eredményre jutottak hasonló vizsgálatban – nem azt vitatják, hogy az emberek képesek gonosz tetteket elkövetni, a vita arról szól, hogy miért követik el ezeket, és állításaik szerint – szemben Zimbardóval – nem azért, mert vakon alkalmazkodnak a szerepeikhez, sokkal inkább tűnik úgy, hogy bátorítást kell kapniuk a vezetőiktől.
A szociálpszichológus mindeközben helyesnek véli Zimbardo azon alapértelmezését, hogy az emberek lehetnek jók és gonoszak is. Nem csak bennünk van ugyanis a jó és a gonosz, hanem a helyzetben, de úgy tűnik, hogy ezt részben a vezetés tudja kiváltani, a karizmatikus vezetésnél pedig nagyobb az esély arra, hogy az emberek azonosuljanak a célokkal.
A Milgram-kísérlettel kapcsolatos aggályokkal kapcsolatban elmondta, hogy noha nem az eredeti formájában, de 2015-ben megismételték, és hasonló eredményre jutottak, mint évtizedekkel korábban, így ennek eredményeit továbbra is érvényesnek tekinthetjük.
Forrás: atv.hu
Megjelenés: 2012-11-28