
Filmek, amelyeket sohasem forgattak le
A Láthatatlan filmtörténet című új könyvsorozat első kötetében Szőts István Tetemrehívás című művének meg nem valósult forgatókönyve, a sorozat másik kötetében Sára Sándor Kossuth-díjas operatőr, filmrendező két, szintén fiókban maradt forgatókönyve olvasható a rendező bevezetőjével.Az MMA Kiadó és a Magyar Nemzeti Filmarchívum közös sorozatában neves alkotóktól olyan forgatókönyveket adnak közre, amelyekből valamilyen ok miatt nem születtek filmek, de árnyalhatják és gazdagíthatják egyes rendezők, illetve korszakok megítélését.
Az első kötet a Tetemrehívás, Szőts István Az utolsó nádor című technikai forgatókönyvét tartalmazza. A munka egy 110 évvel ezelőtti gyilkosság nyomába eredt. István nádornak Kossuth Lajos felajánlotta a magyar koronát, ezért félt tőle az osztrák hatalom. Így halálakor lábra kapott a pletyka, hogy meggyilkolták. A családi kripta feltárásakor 1977-ben az igazságügyi orvosszakértő István nádor mellényén egy vérfoltot talált, és megállapította, hogy az valóban egy lövésnek a nyoma.
Szőts fel akarta göngyölíteni ezt a bűntettet. Több helyen forgattak már, amikor kiderült, hogy ez a teória nem állja meg a helyét, ugyanis a nádor halálát tüdőgyulladás okozta. Cáfolhatatlan bizonyítékként került elő a nádor levele, amelyben hosszan ír betegségéről is. Szőts István nem akart lemondani erről a filmtervéről, de mivel a tények ellentmondtak az eredeti történetnek, nem készítette el a filmet.
A sorozat másik kötetében Sára Sándor és Dobai Péter Dear India, valamint Kardos István és Sára Sándor Transzszibériai álom című filmjének irodalmi forgatókönyvei szerepelnek, amelyek a rendszerváltozás után pénz hiányában nem kerülhettek filmvászonra.
Amrita Sher-Gil portréja / Fotó: Wikipedia
A Dear India Amrita Sher-Gil magyar-indiai festőnő életét dolgozza fel, a Transzszibériai álom pedig egy tragikus gulágtörténetet mesél el. Az 1913-ban Budapesten született Amrita Sher-Gil élete valóban vászonra kívánkozik. Édesanyja magyar, apja pedig Umrao Sher-Gil szikh herceg volt. Művészete, kalandos élete, rejtélyes halála, utazásai, heves szexuális élete és házassága kiváló anyagot nyújthatnánk egy játékfilmnek.
Forrás: MTI
Megjelenés: 2007-12-12
„mintha érezték / volna, hogy nem vagyok / az, aminek látszom” – Pál Sándor Attila: Szarvasének
