Ishiguro fantasy után képregényt ír
Irodalmi munkásságának forrásairól és jelenéről beszélt a Svéd Akadémián Kazuo Ishiguro, az irodalmi Nobel-díj idei kitüntetettje.Elmondta, hogy nagyban hatott írói munkásságára az a vágy, hogy megőrizze szülőföldjének emlékeit, és kifejezte abbéli meggyőződését, hogy az irodalom képes ledönteni a korlátokat.
Ötéves korában költözött az Egyesült Királyságba, és már tinédzser volt, amikor szülei azt tervezték, hogy visszatérnek Japánba. A családi beszélgetések, valamint a nagyszülőktől havonta kapott japán képregény- és folyóiratcsomagok segítették őt abban, hogy Japánról folyamatosan legyenek elképzelései és benyomásai. Azért kezdett el írni, hogy legalább papíron megmaradjanak ezek, mielőtt elfelejtené őket.
Beszélt a popkultúrárról is. A Napok romjai egyik kulcsjelenténél – amikor az angol komornyik ráébred arra, hogy életét helytelen értékek alapján élte – például Tom Waits dalait hallgatva találta meg azt az érzést, amelyet felhasznált. Más énekesek, köztük az előző évi irodalmi Nobel-díjas Bob Dylan, Ray Charles, Bruce Springsteen és Gillian Welsh is hatással voltak rá, aki zenés darabokhoz ír szövegkönyvet barátjával, Stacey Kenttel.
Ishiguro arról is beszámolt, hogy következő műve egy képregény lesz, mert szerinte minden elbeszélői formát ki kell próbálni, és gyermekkora óta ő maga is szereti a népszerű japán mangákat, az ott alkalmazott elbeszélésszövést, sőt, az Egyesült Államokban az 1930-as években megjelent szuperhős képregények is hatással voltak rá. A képregény témája a mesterséges intelligencia lesz.
MTI / mindennapkonyv.hu
Megjelenés: 2015-12-07
méret: 210 mm x 14 mm x 12 mm
Megjelenés: 2014-12-04