Egy zsidó kislány megmentéséről szóló mű nyerte el a Costa Könyvdíj nagydíját

A 60.000 font összdíjazású brit könyvdíj fődíját Bart van Es oxfordi professzor The Cut Out Girl című műve nyerte el, mely egy kilencéves zsidó lány történetét meséli el, akit a nagyszülei bújtattak a második világháború alatt. A díjátadón az egykori, ma már nyolcvanötéves kislány is részt vett, aki a következő szavakkal köszönte meg a könyvet a szerzőnek: „Mindig mondom, hogy ha nincs családod, nincs történeted. De nekem Bartnek köszönhetően van történetem, úgyhogy újra van családom.”

Bart van Es és Lien de Jong köszönő beszéde. / Videó: The Guardian

 

 

Bart van Es az elismerés mellett óriási médiafigyelmet és 30 ezer fontos (10,8 millió forintos) pénzdíjat is nyert. Könyvét a zsűri elnöke „szenzációs és izgalmas” műnek nevezte. Az év könyvét a Costa Könyvdíj öt kategóriájának győztesei közül választják. A The Cut Out Girlt a tavaly megjelent életrajzi könyvek közt találták a legjobbnak.

A legjobb regénynek járó díjat a 27 éves ír Sally Rooney kapta Normal People című könyvéért. A könyvet nemcsak a Costa Könyvdíj zsűrije találta jónak, hiszen a Man Booker-díj hosszúlistáján is szerepelt. A legjobb elsőkönyvesnek járó elismerést Stuart Turton kapta The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle című sci-fi thrilleréért. Költészet kategóriában J. O. Morgan Assurances című verseskötete győzött. A legjobb gyermekkönyv díját pedig Hilary McKay vehette át The Skylarks’ War című ifjúsági regényéért.

 

mindennapkonyv.hu / boon.hu / theguardian.com

Borítófotó: costa.co.uk


Ez is érdekelhet:

MINDENNAPI
2017-11-20 09:46:26

„sötét van nélküled / szemem ki sem nyitom”

Tovább
MINDENNAPI
2019-03-06 15:18:18

„mintha érezték / volna, hogy nem vagyok / az, aminek látszom” – Pál Sándor Attila: Szarvasének

Tovább
HÍREK
2020-04-02 09:38:44

Nyilvánosak az Év Gyerekkönyve Díj 2020-as jelöltlistái

Tovább

Kihirdették a Costa Könyvdíj győzteseit.