Aldous Huxley a demokráciáról és az emberi szabadságról
Huxley szerint a túlnépesedés, a propaganda, a társadalmi egyenlőtlenségek, a drogok és az addiktív technológiák nemcsak a demokráciát, de civilizációt is fel fogják emészteni. Legalábbis erről beszél egy 1958-as interjúban.
Aldous Huxley Szép új világ című regénye 1932-es első megjelenése óta fontos mű, hatásában és jelentőségében George Orwell 1984 című kötetéhez hasonlítható, munkássága sokakra hatott, többek közt Michael Houellebecq számtalanszor hivatkozik rá. Közel negyedszázaddal a könyv megjelenése után, Huxley 1958-ban Visszatérés a szép új világhoz címmel esszégyűjteményt jelentetett meg. Mike Wallace ennek aporopójából készített vele interjút.
Az író a beszélgetés közben felhívja a figyelmet arra, hogy egyre több erő korlátozza szabadságunkat. Bár komor előrejelzései közül számos túlzó, érdemes átgondolni szavait. Már okostelefonok, az internet, sőt a személyi számítógépek megjelenése és a televíziózás széleskörű elterjedése előtt óva intett attól, hogy túlságosan az életünk részévé váljon a technológia. Szerinte károsak a függőséget okozó anyagok és a technika, mert ezek az ember racionális oldalának megkerülésével a tudatalattira és az érzelmeinkre hatnak.
Huxley szerint a demokrácia lényege, hogy az egyéni szavazó önérdekét követve intelligens és racionális döntést hoz. A kereskedelmi és politikai propaganda viszont épp ezt ássa alá. Közvetlenül a tudatalattit befolyásolja. Ezért tartja fontosnak a tanulást, hogy az emberek sikeresen kerüljék ki a propaganda csapdáit.
Forrás: openculture.com